22.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tři čerstvé novinky ozimé pšenice

Řadu odrůd obilnin včetně novinek prezentovala na výstavě Naše pole firma LIMAGRAIN Česká republika, s. r. o. V nabídce má širokou paletu odrůd pšenice, ale také sladovnické ječmeny včetně těch, které jsou určené k produkci nápoje s chráněným zeměpisným označením České pivo.

Odrůdy popsala zástupkyně společnosti Ing. Jana Černá. Zdůraznila především trojici novinek ozimé pšenice, ke kterým patří LG Absolut (potravinářská kvalita na rozmezí E/A), LG Atelier (E/A) a LG Lunaris (C). Všechny byly v ČR registrovány v letošním roce a z údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského vyplývá, že jsou odolné proti napadení žlutou rzivostí pšenice (rzí plevovou).

Trojice čerstvých novinek

U odrůdy LG Absolut Ing. Černá jako výhodu zdůraznila výborný zdravotní stav a vynikající odolnost vůči poléhání. Jedná se o středně ranou klasovou odrůdu se silnou dominancí hlavního stébla. K dalším přednostem patří efektivní hospodaření s dusíkem a vysoký výnos ve všech oblastech.
LG Atelier se parametry kvality blíží kvalitě E, uvedla Ing. Černá. Dodala, že jde o pozdní odrůdu s vynikající výnosem a zdravotním stavem, rezistentní vůči pravému stéblolamu (gen Pch1). Má výbornou odolnost vůči listovým skvrnitostem.
Poslední novinkou je LG Lunaris. Jedná se o krmnou odrůdu s vynikajícím zdravotním stavem zdravotním stavem listů a klasu, a rezistencí vůči pravému stéblolamu (gen Pch1) a larvám plodomorky plevové (gen Sm1). Jedná se o velmi výnosnou odrůdu, která nejvyššího výnosu dosahuje v bramborářské a řepařské zemědělské výrobní oblasti.

Také pro pečivárenské využití

K novým odrůdám pšenice patří také velmi raná osinatá Alcantara (A/B), tolerantní na klimatický stres a sucho, a LG Asterion (A). Obě byly registrované na Slovensku. Odrůdy mají vynikající zdravotní stav a jsou odolné vůči poléhání, uvedla Ing. Černá.
Prezentovali také vlajkovou loď, pečivárenskou LG Mocca. Novinka loňského roku je pak také pečivárenská odrůda LG Mondial, je zdravá, odolává poléhání a rzi plevové. Ing. Černá uvedla, že slouží jako náhrada Frisky (B/C). Vyzdvihla odrůdu LG Absalon (A), u které zdůraznila vynikající zdravotní stav listů a klasu s rezistencí vůči pravému stéblolamu (gen Pch1). Dodala, že v minulém roce se objevila mezi deseti nejprodávanějšími odrůdami ozimé pšenice v ČR podle objemu certifikovaných osiv. Novinkou loňského roku je také LG Rozarka (A), která je registrovaná v tuzemsku a pochází ze šlechtění na stanici v Hrubčicích. Je velmi raná, má výborný zdravotní stav a velmi dobrou zimovzdornost, uvedla Ing. Černá.*

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down