31.07.2017 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testovali čtyřicet čtyři odrůd brambor

V roce 2016 bylo do zkoušek pro zapsání na seznam doporučených odrůd (SDO) konzumních brambor přihlášeno 44 odrůd registrovaných v ČR, z toho deset pro raný konzum. Přehled výsledků uvádí článek v Úrodě č. 7/2017.

Jak uvádějí autoři pod vedením Ing. Václava Čermáka z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, odrůdy pro SDO přihlásili jejich udržovatelé, resp. zástupci udržovatelů. Jsou jimi Agroradost, s. r. o, MEDIPO AGRAS H. B., spol. s r. o., Sativa Keřkov, a. s., Selekta Pacov, a. s., VESA šlechtitelská s. r. o., Vesa Velhartice, a. s. a VÚB Havlíčkův Brod, s. r. o.
Hodnocení vychází z výsledků přesných polních pokusů provedených pro ostatní konzumní brambory na pracovištích ÚKZÚZ (Čáslav, Lípa a Vysoká) a privátních stanicích (Domanínek, Horažďovice a Valečov). V roce 2016 bylo pro tento užitkový směr přihlášeno a vedeno celkem 44 odrůd, z toho 37 odrůd mohlo být hodnoceno, protože v jejich případě byly k dispozici čtyřleté výsledky (2013–2016) a byla tak splněna základní podmínka stanovená pro zapsání odrůd na SDO (minimálně dvouleté zkušební období v pokusech pro SDO navazující na zkoušky ÚKZÚZ ověřující registrované odrůdy tak, aby mohly být hodnoceny výsledky za čtyřletý cyklus). Výchozí kritéria jsou stanovena tak, aby bylo možné zhodnotit vhodnost odrůd pro jednotlivé směry užití.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down