14.09.2022 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stále větší zájem o pěstování sóji

Sója luštinatá je v České republice druhou nejrozšířenější luskovinou po hrachu, ale ve statistických sledováních se řadí mezi olejniny. Její plochy u nás v minulosti neustále kolísaly. V posledních letech naši pěstitelé projevují o tuto olejninu větší zájem. Loni výměra v ČR stoupla téměř na dvacet tisíc hektarů a letos dokonce nad 28,5 tisíce hektarů.

Pro úspěšné pěstování luskovin včetně sóji je potřeba dostatek vláhy za vegetace. V suchých letech se u nás výnosy pohybovaly na velmi nízké úrovni s velkými výkyvy mezi oblastmi. S předloňskými i loňskými výnosy mohli být naši pěstitelé vesměs spokojeni.

Z celosvětového hlediska je sója čtvrtou nejrozšířenější plodinou a po palmě olejné druhou nejvýznamnější olejninou. Předpokládaná světová produkce sóji pro sezónu 2022/2023 se odhaduje téměř na 393 miliónů tun, což představuje meziroční navýšení o jedenáct procent.

Se situací v pěstování sóji u nás i ve světě se seznámili účastníci polních dnů Sója 2022, které proběhly koncem srpna. Semináře uspořádal Ing. Přemysl Štranc, Ph.D., ve spolupráci s Ing. Pavlem Procházkou, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze ve Skaličce na Přerovsku, ve Slovči na Nymbursku a ve Straškově u Litoměřic.

Více informací přináší článek Ing. Hany Honsové, Ph.D., v říjnovém vydání časopisu Úroda (10/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down