15.05.2018 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtitelská stanice slaví výročí

Zhruba jeden milion eur stojí vyšlechtění jedné odrůdy. Uvedl to v souvislosti se šlechtěním ječmene Ing. Pavel Kutmon, ředitel společnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., u příležitosti semináře k oslavě 70. výročí založení Šlechtitelské stanice v Hrubčicích, který proběhl včera v Prostějově.

Ing. Kutmon konstatoval, že společnost Limagrain investuje do šlechtění 14,6 % obratu. Pro porovnání doplnil, že průmysl v průměru vkládá do výzkumu 2,25 % obratu, automobilový průmysl 5,4 % a farmaceutický 10,2 %. V absolutních číslech tedy Limagrain v roce 2016 investoval do šlechtění 268 mil. eur, včetně kooperací to bylo 312 mil eur. Investovaná částka v minulosti plynule narůstala, v roce 1995 činila 42 mil. eur. Společnost má 1000 šlechtitelů a v Evropě šlechtí pšenici, ozimý a jarní ječmen, kukuřici, řepku, luskoviny a len. Limagrain má celkem 69 šlechtitelských center (nejvíce v Evropě, celkem 37), dvanáct testačních stanic a tři biotechnologická zařízení.
Historii šlechtění obilnin na Hané se poté věnoval Ing. Petr Svačina, který se na Šlechtitelské stanici v Hrubčicích dlouhodobě zabýval šlechtěním jarního ječmene. Připomněl, že již v roce 1884 Emanuel Proskowetz vyšlechtil metodou individuálního výběru odrůdu Proskowetzuv Haná Pedigree, která se stala jednou z nejpěstovanějších v Rakousku-Uhersku. Stanice v Hrubčicích byla založena v roce 1948, sídlo měla na zámečku. Věnovala se udržovacímu šlechtění a množení různých druhů polních plodin. V roce 1955 bylo na stanici zahájeno šlechtění obilnin a v roce 1960 se specializovala na jarní ječmen a ozimou a jarní pšenici. V roce 1993 byla stanice privatizována a vznikla společnost Plant Select, s. r. o. Ing. Svačina se také podělil o osobní zkušenosti, které získal při spolupráci s významnými šlechtiteli, již na stanici působili, a to včetně okolností, které doprovázely vznik odrůdy Diamant. Za 70 let bylo z hrubčického šlechtění registrováno 51 odrůd obilnin, z toho bylo 33 odrůd jarního ječmene. O aktuálním stavu šlechtění pak hovořili i další šlechtitelé ze stanice.*

Další podrobnosti si přečtete v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down