10.09.2023 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtitelská práce byla oceněna

Jedním z úspěšných exponátů jihočeského agrosalonu Země živitelka byla odrůda brambor Val Red vyšlechtěná ve Výzkumném ústavu bramborářském Havlíčkův Brod, s. r. o., která získala ocenění Zlatý klas. Navázala tak na předchozí úspěchy odrůd Valfi a Val Blue s modrofialovou dužninou. Val Red, jak již z názvu vyplývá, má dužninu červenou.

Odrůda Val Red byla registrována v roce 2022, jejími rodiči jsou Valfi a odrůda Olivia. Jde o poloranou až polopozdní odrůdu pro přímý konzum (varný typ B) i speciální využití na barevné výrobky. „Obsahem sušiny splňuje podmínky na výrobu smažených lupínků,“ zdůraznila Ing. Jaroslava Domkářová, Ph.D., MBA, LL. M., z oddělení genetických zdrojů Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod.

Pěstitelská technologie

Pěstitelská technologie nové odrůdy se podle ní nijak neliší od postupů u klasických odrůd. Protože jsou ale barevné odrůdy méně prošlechtěné, vykazuje Val Red nižší odolnost vůči napadení plísní bramboru na nati, a je proto ochraně proti této chorobě nutné věnovat zvýšenou pozornost. Pěstitelé by se také měli při pěstování Val Red vyhýbat pozemkům s výskytem aktinobakteriální obecné strupovitosti.

Množitelská plocha odrůdy Val Red zaujímá v letošním roce pětinu hektaru, první sadba bude k dispozici na jaře 2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down