K produkci mléka se ve světě, vzhledem k odlišným klimatickým a geografickým podmínkám, používají různé systémy výživy dojnic. Tyto systémy využívají místních přirozených podmínek, jsou prověřeny lety praxe, zemědělci je zvládají a jsou pro danou oblast nejlevnější. Umělé zavádění jakéhokoliv systému do nevhodných podmínek je neefektivní a neekonomické. V ČR se používá krmná dávka složená z kukuřičné siláže v kombinaci s bílkovinnou siláží z jetelovin a travin a doplňků.
Objemná krmiva ve směsné krmné dávce pro dojnice v ČR
Poměr kukuřičných a bílkovinných senáží se v podmínkách příznivějších pro kukuřici pohybuje na úrovni 60 : 40, v oblastech s vysokým podílem trvalých porostů pícnin se podíl objemné složky jetelotravních senáží navyšuje. Každá z těchto složek objemu ovlivňuje stravitelnost a produkční účinnost krmné dávky (TMR).
Kukuřičná siláž je zdrojem energie. Tato energie se nachází ve zbytku rostliny jako strukturální vláknina – lignin, hemicelulóza a celulóza, včetně nepatrného množství jednoduchých cukrů, a v zrnu jako nestrukturální vláknina – škrob. Vyšší obsah škrobu zvyšuje stravitelnost siláže i TMR, stravitelnost zbytku rostliny kukuřice nebývá obvykle v podmínkách ČR příčinou snížené stravitelnosti TMR (ta je ovlivňována podílem vlákniny v bílkovinných pícninách, zejména TTP).
Jetelotravní či vojtěšková senáž je zdrojem bílkovin pro tvorbu mikrobiálního dusíku a také strukturální vlákniny ligninu, hemicelulózy a celulózy. Zajišťuje peristaltiku bachoru. Jetelotravní a travní senáže jsou často vzhledem k nižším vegetačním srážkám, extenzivnímu pěstování a nevhodnému termínu a způsobu sklizně zdrojem vysokého podílu méně stravitelných frakcí (ligninu), které negativně ovlivňují stravitelnost a příjem krmiva zvířaty.
Směsná krmná dávka (TMR) reflektuje požadavek dojnic na racionální výživu a požadavek chovatele na co nejnižší náklady. Při omezení zdroje jednoho z objemných krmiv se zvyšuje podíl druhého. Pokud je nedostatek kukuřičné siláže nahrazován senáží, stoupá obsah vláknitých složek a klesá energetická hodnota a příjem krmení zvířaty. Při nedostatku bílkovinné píce a zvýšení podílu kukuřičné siláže klesá obsah vláknitých frakcí a snižuje se peristaltika bachoru.
Požadované parametry hybridů kukuřice pro racionální výživu dojnic v ČR
- Maximální výnos sušiny
Kukuřice je nejvýnosnější zdroj energie z hektaru. Vysoká produkce z jednotky plochy snižuje cenu kukuřičné siláže a tím i náklady na výrobu mléka. Výnosová hladina hybridů kukuřice je silně ovlivněna ročníkem a agrotechnikou. Na provozních plochách i ve zkoušeném sortimentu státních zkoušek hybridy kukuřice KWS vykazují každoročně nadprůměrné výnosy.
- Maximální výnos kukuřičného škrobu
Výnos škrobu z hektaru je vysoce ovlivněn schopností hybridu ukládat škrob. Hybridy KWS dokážou zvýšit obsah škrobu během několika dnů o pět a více procent. Rozdíl ve výnosu škrobu se oproti konkurenci pohybuje v rozmezí 0,5–1 t/ha ve prospěch hybridů KWS, při přepočtu na výnos pšenice je to 0,8 až 1,6 t/ha. Při 35% obsahu škrobu v kukuřici a denní dávce 20 kg siláže s obsahem sušiny 35 % dodáme do krmné dávky 2,45 kg škrobu. Kukuřice s nižším obsahem škrobu asi 28 % dodá do krmné dávky pouze 1,96 kg škrobu (celkový podíl škrobu v TMR v ČR činí asi 5,5 kg). Rozdíl musíme doplnit z jiného zdroje, proto vysoká koncentrace škrobu v siláži jednoznačně zlevňuje výrobu mléka. Navíc škrob kukuřice je lépe chráněn před nežádoucí degradací v bachoru než škrob obilovin.
- Vysoká stravitelnost zbytku rostliny s maximální délkou sklizňového okna
Pro systém výživy dojnic v ČR jsou vhodné hybridy nejen s vysokým obsahem škrobu, ale s vysokou stravitelností zbytku rostliny, která je podmíněna maximální délkou sklizňového okna. Sklizňové okno je schopnost hybridu udržet dostatečně dlouhou dobu optimální skladbu živin, schopnost rychle ukládat škrob při zachování vysoké stravitelnosti zbytku rostliny (pomalém stárnutí) do termínu sklizně (graf).
Důvěra se vyplatí
Jakýkoliv nedostatek v objemných krmivech, ať už kvantitativní nebo kvalitativní, saturují přídavky koncentrovaných krmiv, což přináší zvýšení nákladů na produkci mléka. Siláže z hybridů kukuřice KWS jsou zárukou vysokého výnosu, obsahu škrobu a stravitelnosti, zárukou dostatečného množství kvalitní siláže.
Ing. Ludmila Kačicová,
Ing. Jaroslav Přikryl, CSc.,
KWS OSIVA s. r. o.