Široká paleta odrůd a novinek

Širokou nabídku odrůd polních plodin prezentovala firma Limagrain Česká republika, s. r. o., na výstavě Naše pole. V sortimentu mají řadu novinek jak v mezi odrůdami ozimé pšenice, tak ječmene a ozimé řepky.

David Bouma

O sortimentu odrůd ozimé pšenice hovořila zástupkyně společnosti Ing. Jana Černá. V letošním roce byla registrována odrůda LG Mondial, která je vhodná do všech zemědělských výrobních oblastí. Ing. Černá uvedla, že z nově registrovaných odrůd má nejvyšší odolnost vůči poléhání (7,9), vysoký výnos a velmi dobrý zdravotní stav jak listů, tak klasů a potravinářskou kvalitu ve výkupních parametrech. Druhou letos registrovanou odrůdou pšenice je LG Rozarka (A), vyšlechtěná na šlechtitelské stanici v Hrubčicích (A). Podle Ing. Černé je velmi raná a výnosná. Je vhodná i do sušších a teplejších oblastí, má velmi dobrou odolnost vůči poléhání, fuzariózám a vysokou zimovzdornost, uvádí katalog.

V minulém roce byla registrována odrůda LG Absalon (A). Ing. Černá uvedla, že je velmi raná s vynikajícími parametry potravinářské jakosti, které si blíží kvalitě E. Má nižší vzrůst, je odolná vůči poléhání a má vynikající zdravotní stav. Je rezistentní vůči pravému stéblolamu. Odolnost vůči významným listovým chorobám přesahují stupeň sedm. Má vysokou objemovou hmotnost a výnos se pohybuje kolem 10 t/ha. Ing. Černá dodala, že v minulém roce v Kroměříži byla nejvýnosnější odrůdou v demonstračních pokusech v extenzivní variantě pěstování, dosáhla výnosu 14,11 t/ha.

Nové odrůdy ječmene

V minulém roce byla registrována šestiřadá odrůda ozimého ječmene Picasso. Patří mezi nejranější v sortimentu. Má vysoký výnos a je vhodná o pro extenzivní hospodaření, velmi dorý zdravotní stav. HTS je 47 g.

Obě odrůdy jsou vhodné do teplejších oblastí, mají výborný zdravotní stav. Valerie je dvouřadý ozimý ječmen, patří mezi nejranější v sortimentu, HTS je kolem 53 g a má vysokou objemovou hmotnost (675 g/l) a velké zrno. Poskytuje vysoký obsah škrobu a má velmi dobrou odolnost vůči poléhání, uvedl Ing. Černá.

Dodala, že obě odrůdy jsou rezistetní vůči virovému komplexu žluté mozaiky ječmene, kterou přenáší půdní houba Polymyxa graminis. Šíří se mechanizací a je to fenomén posledních let hlavně v Německu, kde odrůdy bez této rezistence nejsou doporučené. „Předpokládáme, že se choroba rozšíří také u nás a je důležité tyto odrůdy registrované a připravené pro pěstování,“ konstatovala Ing. Černá. V sortimentu jarních ječmenů mají k dispozici například nové odrůdy LG Stamgast a LG Slovan, registrované a doporučené pro „České pivo“.

Odolné materiály

Odrůdy ozimé řepky představil zástupce společnosti Ing. Jaroslav Matyk. Uvedl, že LG Architect je odrůda, která je z jejich portfolia nejdéle na trhu. Má stabilní výnos, drží si potenciál jak v suchém, tak ve vlhkém roce, vyznačuje se výborným přezimováním a je vybavená proti fomě. Má pevné šešule a rezistenci vůči TuYV. Také LG Ambassador je rezistentní vůči TuYV, dále výborně přezimuje, má rychlý podzimní růst, pevné šešule a výbavu proti fomě. Je určená pro pozdní setí.

V sortimentu mají dvě novinky. LG Arnold dosáhl při tuzemské registraci v letech 2019–2021 výnos 108 % na kontroly. Vývoj na podzim má pomalejší, je třeba sít v agrotechnické lhůtě. Dobře přezimuje, nástup na jaře je rychlý, je vhodná regulace. Kvetení je středně pozdní, ale z pohledu sklizně je odrůda raná, uvedl Ing. Matyk. Ve vlhkém ročníku vykázala v pksuech lepší zdravotní stav z pohledu verticillia. Disponuje rezistenci vůči TuYV. Druhou novinkou je LG Auckland, který má má oproti předchozí odrůdě rychlý podzimní vývoj, je určena pro pozdní setí. Je vybaven na fomu, má pevné šešule a odolnost vůči TuYV.

Ing. Matyk uvedl, že zimovzdornost testují v Polsku, v Pobaltí, kde se pravidelně na přelomu ledna a února objevují holomrazy. Řepka se v pokusech seje do hrůbků, aby byl kořenový systém zatížený mrazem.*

LG Absalon poskytuje vysoký výnos Foto David Bouma
LG Auckland má rychlý podzimní vývoj Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down