27.02.2023 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Shrnuli odrůdové novinky v nabídce

Přehled novinek a hlavních odrůd sortimentu představila firma VP AGRO, spol. s r. o., na semináři v Plzni. Kromě nových odrůd pšenice, jako je RGT Revolver, RGT Ritter a RGT Borsalino nabízejí jarní ječmen RGT Gagarin a řepku Romeo. V sortimentu mají také sóju a materiály tritikale vhodné na GPS.

Sortiment odrůd ozimé pšenice a řepky shrnul Ing. Petr Shejbal (VP Agro). K novým odrůdám ozimé pšenice patří RGT Revolver, RGT Ritter a RGT Borsalino.

RGT Revolver je nejžhavější novinkou, uvedli ji na trh během loňského roku. Jedná se o krmnou odrůdu, která je velmi výnosná, s výborným zdravotním stavem jak listové plochy, tak klasu. Nemá sklony k porůstání. V rámci německých státních zkoušek v době registrace v roce 2021 to byl nejvýnosnější materiál, který tam byl registrován jak v extenzivní, tak v intenzivní variantě.

RGT Ritter (pekařská jakost A) pochází z německého šlechtění, jedná se o klasovou odrůdu s velice dobrým zdravotním stavem, za nepříznivého roku je ale počítat s ošetřením proti rzem, upozornil Ing. Shejbal. Odrůda má stabilní pádové číslo, což pěstitelé ocení zvláště při mokrých žních. Porost je nízký a kompaktní, odolnost vůči poléhání vysoká, s velice dobrou odolností vůči vyzimování.

RGT Borsalino (A) je osinatá odrůda, která patří do velmi raného sortimentu, v testech mrazuvzdornosti obstála bez problémů. Zvládá pozdější výsevy, má vysokou odnožovací schopnost a velmi slušný zdravotní stav včetně chorob klasu. Je ale třeba hlídat padlí. Odrůda má vysokou efektivitu využití dusíku, ukázaly podle Ing. Shejbala pokusy. Zrno má vysoký obsah N-látek i výnos. Osinatost odrazuje černou zvěř od spásání porostu.

Jak zástupce společnosti uvedl, připraveny už mají další odrůdy. Na registraci čeká RGT Davirio, RGT Racer (B) a RGT Cayenne.

Novinkou pro rok 2023 je v tuzemsku před nedávnem registrovaná hybridní Romeo. Jedná se o odrůdu moderního typu, disponuje nepukavostí šešulí, fomovou rezistencí rlm 7 a rezistencí vůči TuYV, uvádí VP Agro. Podle prvních pokusů by měla mít velice dobrou schopnost optimalizovat příjem dusíkaté výživy, mrazuvzdornost je bezproblémová, uvedl Ing. Shejbal. Romeo poskytuje vysoký obsah i výnos oleje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down