18.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Seznam doporučených odrůd sóji

Každoročně se mění a rozšiřuje odrůdová skladba odrůd, jejichž osivo je nabízeno pěstitelům a jinak tomu není ani u luskovin. Seznam doporučených odrůd sóji vydávaný Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) ve spolupráci s Komisí pro doporučování odrůd sóji může uživatelům usnadnit orientaci v širokém sortimentu nabízených odrůd. K dispozici jsou každoročně aktualizované nezávislé a objektivní informace o odrůdách a jejich vhodnosti pro pěstební podmínky České republiky. Uvedené výsledky vychází z víceletých zkoušek užitné hodnoty (2019–2022) a byly získány v poměrně husté síti zkušebních stanic ÚKZÚZ a stanic spolupracujících organizací.

Devatenáct odrůd v SDO

V současné době je ve Společném katalogu odrůd zapsáno kolem 600 odrůd sóji, jejichž osivo může být množeno a obchodováno v rámci celé Evropské unie, v ČR je z tohoto počtu registrováno a v půdně klimatických podmínkách ČR prověřeno 25 odrůd. Seznam doporučených odrůd pro rok 2023 obsahuje popisy 19 odrůd.

Více informacích o odrůdách se dočtete v článku Ing. Františka Vytisky z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který je publikovaný v prosincovém vydání časopisu Úroda (12/2023).*

Úvodní fotografie: Odrůdové pokusy sóji Foto František Vytiska

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down