Seminář specializovaný na brambory

Odborný seminář pořádaný společností Belchim Crop Protection ve Stříteži u Jihlavy se soustředil na segment, kterým se tato firma vepsala do povědomí tuzemských pěstitelů, a to na ochranu brambor. V této oblasti má společnost Belchim opravdu co nabídnout.

Přípravky na ochranu brambor hrají v portfoliu firmy Belchim důležitou roli. Ing. Dita Kourkova, regionální zástupkyně této společnosti, na prvním místě zmínila herbicid Proman (metobromuron 500 g/l) určený pro preemergentní ochranu proti plevelům. Zdůraznila jeho výborný ekotoxikologický profil i selektivitu. Přes široký plevelohubný záběr je vhodný také do tank-mix kombinací, například s přípravkem Command 36 CS (kolmazon 360 g/l), nebo Roxy 800 EC (prosulfokarb 800 g/l). Dalším produktem firmy Belchim je graminicid Digator (chizalofop-P-ethyl 100 g/l) zaměřený proti výdrolu obilnin, jednoletým lipnicovitým plevelům a pýru plazivému.

V loňském roce do portfolia vstoupil také známý fungicid Altima 500 SC (fluazinam 500 g/l), podobně jako Ranman Top (kyazofamid 160 g/l) určený do závěrečných postřikových sledů proti plísni bramboru. Fungicidní přípravek Kunshi patří naopak na počátek vegetace – díky účinným látkám cymoxanil (250 g/kg) a fluazinam (375 g/kg) zabraňuje přenosu primární infekce plísně bramboru z mateční hlízy do nových přírůstků, ceněn je i pro vedlejší účinnost na choroby jako jsou Sclerotinia spp., Alternaria spp. či Botrytis cinerea. Patentovaná účinná látka valifenalát, která posiluje obranyschopnost rostliny, je již součástí fungicidu Emendo M (mankozeb 600 g/kg, valifenalát 60 g/kg). Aplikace ve sledu je ideálně od počátku růstu po začátek kvetení, zajišťuje dlouhodobou ochranu proti plísni bramboru, synergické působení s mankozebem poskytuje vedlejší účinek i proti Alternaria spp., připomněla Ing. Kourkova. Hovořila také o dalších osvědčených přípravcích proti plísni bramboru, kterými jsou Profilux (cymoxanil 45 g/kg, mankozeb 680 g/kg), flexibilně využitelný přípravek v rámci postřikového sledu, Proxanil (cymoxanil 50 g/l, propamokarb 334,620 g/l) se stop efektem na plíseň, i kombinační fungicid Cymbal (cymoxanil 450 g/kg). Specialitou je fungicid Narita (difenoconazol 250 g/l) s preventivním a kurativním účinkem na Alternaria spp.

Pro desikaci bramborové natě je k dispozici novinka totální herbicid Beloukha (kyselina pelargonová 680 g/l), který se též používá pro hubení výmladků či plevelů ve vinné révě.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down