21.12.2020 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SDO pro produkci raných brambor

K sestavení seznamu doporučených odrůd pro produkci raných brambor určených pro přímý konzum byly využity výsledky přesných polních pokusů, vedených v letech 2017–2020. Tyto pokusy byly založeny na pracovištích Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v Lednici na Moravě, Oblekovicích (Znojmo) a Přerově nad Labem.

Hodnocení bylo provedeno u devíti odrůd (Karo, Katy, Magda, Mariannka, Monika, Primarosa, Rosara, Suzan, Velox), které byly přihlášeny do zkoušek a u kterých byly k dispozici výsledky za čtyřleté období, popisuje v Úrodě č. 11/2020 spolu s dalšími autory Ing. Václav Čermák z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Připomíná, že jejich množitelská plocha představovala 93,3 ha, tj. 15,23 % z celkové plochy množení velmi raných odrůd v roce 2020. Je zřejmé, že nezávislé výsledky s touto skupinou odrůd jsou pro pěstitele raných brambor pro přímý konzum významné i přes skutečnost, že v pokusech ze známých důvodů postrádáme řadu pěstitelsky významných odrůd.

Pro hodnocený užitkový směr byly tedy rozhodující výsledky zjištěné za čtyři pokusné roky, na třech pracovištích u devíti odrůd. Pokusy byly založeny s předklíčenou sadbou s využitím závlahy. Z výsledků je zřejmé, že stanovená kritéria nesplnila pouze odrůda Rosara a Mariannka. Charakteristiku odrůd doporučených pro užitkový směr rané pro přímý konzum na základě uzavřeného hodnocení výsledků za roky 2017–2020 uvádí přehled v časopisu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down