14.08.2023 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S lepší odolností vůči hlízence

Hybridy ozimé řepky značky Pioneer představila na výstavě Naše pole společnost Corteva Agriscience, s. r. o. Vlajkovou lodí je v letošním roce PT303, novinkou PT302.

Odrůdy řepky popsal zástupce společnosti Ing. Jan Bosák. Připomněl, že hybrid PT303 má přirozeně geneticky zvýšenou odolnost proti hlízence, společnost ji prezentuje pod označením Protector Sclerotinia. Uvádí, že zachytí nástup infekce hlízenky v kritické době kvetení řepky a stabilizuje zdravotní stav.

Odolnější vůči hlízence

Ing. Bosák připomněl, že efekt působí, i když se v porostu začíná objevovat sekundární napadení hlízenkou. Odrůda podle něj infekci patogenem odolává výrazně lépe než některé další hybridy včetně jejich. Neznamená to ale, že se v porostu PT303 patogen vůbec neobjeví; napadení je však výrazně nižší a zároveň je jeho šíření v porostu pomalejší. Hybrid je vyšší, má 150–160 cm, ale má také díky vynikajícímu zdravotnímu stavu vysokou odolnosti vůči poléhání. Ing. Bosák uvedl, že ji při registračních zkouškách stanovil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský na hodnotu 8, což znamená, že je prakticky nepoléhavý. Disponuje i vysokým výnosem semen.

Novinka s vysokou olejnatostí

Novinkou letošního roku je hybrid PT302. Prezentoval se skvělými výsledky při registrační zkouškách, v chladné oblasti dosáhl na kontrolu 107 % a v teplé 108 %, konstatoval Ing. Bosák. Dodal, že hybrid je plastický, vhodný do různých půdních a klimatických podmínek. Dosahuje výšky zhruba 145 cm, je mírně ranější než PT303. „Hybridy společnosti Pioneer se vyznačují velmi dobrou olejnatostí,“ připomněl Ing. Bosák a dodal, že PT302 běžně dosahuje 47–48 %. Upozornil, že za olej se sice neplatí, ale když jeho obsah poklesne, tak se se sníží i výkupní cena. Pokud má materiál přirozeně vyšší olejnatost, je menší nebezpečí, že klesne pod hranici 40 %, uzavřel Ing. Bosák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down