25.03.2017 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rizika šíření rezistentních plevelů vůči herbicidům

V našich podmínkách se stala rezistence závažným problémem v 80. letech minulého století. V současné době stoupá její význam vůči dalším skupinám herbicidů. Problémem je vznik rezistence proti herbicidům ze skupiny inhibitorů ALS. Jedná se o sulfonylmočoviny. Na našem území je největší problém u jednoděložných plevelů (trav) chundelky metlice a psárky polní a dvouděložných plevelů.

Podle doc. Ing. Jana Mikulky, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby je základním preventivním opatřením pravidelné střídání plodin, dodržování základních zásad správného zpracování půdy a střídání herbicidů s různým mechanismem účinku. Vhodné je používání kombinovaných herbicidů. Dodržením těchto zásad výrazně snížíme riziko šíření rezistentních plevelů. V případě teplých zimních měsíců dochází k významnému šíření rezistentních populací například u chundelky metlice. Rezistence vůči ALS herbicidům způsobuje jejich snadné přežití. Vzhledem k tomu, že ostatní plevele po aplikaci herbicidů uvolní prostor, rezistentní populace velmi rychle vyplní uvolněné místo, vytvoří obrovské množství semen, což podporuje významně jejich expanzi na další plochy.*

Více informací přináší článek autorů: doc. Ing. Jan Mikulka, CSc., a Ing. Jan Štrobach, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně, v dubnovém vydání časopisu Úroda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down