18.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezistence u myši domácí v ČR

Použití antikoagulantních látek ve formě nástrah patří mezi převládající metody pro regulaci populace synantropních hlodavců, jako jsou myši, potkani a krysy, v různých odvětvích, včetně zemědělství, potravinářství a ve veřejné správě.

Zpožděný účinek

Tato skupina účinných rodenticidních látek je charakterizována časově odloženým účinkem, kdy dojde k porušení srážení krve a postižený hlodavec umírá několik dní po pozření otrávené návnady v důsledku vnitřního krvácení. Zpožděný účinek těchto látek je klíčovým faktorem pro dosažení úspěchu, protože brání hlodavcům ošetřované populace vytvoření asociace mezi konzumací návnady a příznaky otravy. Bez tohoto opožděného účinku by hlodavci vykazovali ve zvýšené míře neofobické chování, v důsledku čehož by se vyhýbali otráveným látkám. Účinnost deratizačních opatření by byla výrazně snížena, vysvětluje v týdeníku Zemědělec RNDr. Marcela Fraňková, Ph.D., členka výzkumného týmu Ochrana zásob před skladištními škůdci ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., která s kolektivem autorů připravila článek pro téma týdne Uskladnění produkce.

Antikoagulanty a rezistence

Jak dále autoři článku uvádí, antikoagulanty se v rodenticidních přípravcích používají již od 50. let minulého století, poměrně brzy se však objevily populace hlodavců vykazující rezistenci k těmto účinným látkám. Rezistence k antikoagulantům je geneticky podmíněná (dědí se z rodičů na potomky) a dnes je její výskyt prokázán v podstatě po celém světě; zejména v oblastech, kde byly tyto rodenticidy intenzivně a dlouhodobě používány. Evropa patří mezi silně postižené oblasti, vysoký výskyt rezistence je prokázán například z Velké Británie, Belgie, Dánska a Nizozemska.

Aktuální znalosti o rozšíření rezistence a výskytu jednotlivých mutací po celém světě jsou – kromě odborné literatury – sdíleny prostřednictvím webu mezinárodní komise Rodenticide Resistance Action Committee, která se managementu rezistence dlouhodobě věnuje. Jejím cílem je bezpečné a účinné používání aktuálně dostupných rodenticidních přípravků.

Rezistence k antikoagulantům v ČR

V loňském roce se Ministerstvo zemědělství v rámci řešení strategického dokumentu „Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů v ČR“ (tzv. NAP) rozhodlo výzkum zaměřený na monitoring rezistence u hlodavců finančně podpořit. Cílem podpořené aktivity je získat informace o výskytu a rozšíření rezistence u populací myší domácích v zemědělských a potravinářských provozech. Z výsledků je zřejmé, že rezistence k antikoagulantům je u populací myši domácí v zemědělských a potravinářských provozech velmi silně rozšířena.

Více informací se dočtete v týdeníku Zemědělec (3/2024).*

Úvodní fotografie: Odběr vzorků na analýzu DNA Foto Marcela Fraňková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down