Na rezistenci plevelů byla zaměřena diskuse ve vysílání TV Zemědělec, které se jako host zúčastnil doc. Ing. Jan Mikulka, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze Ruzyni. Hovořili jsme o výskytu rezistentních plevelů v České republice i ve světě, nebo o možnostech jejich šíření. Došlo i na způsoby identifikace takto odolné rostliny a jak výskyt odlišit od aplikační chyby.
Objevily se v minulém roce ve světě nové plevele rezistentní vůči herbicidům?
V současné době se na světě vyskytuje více než 500 plevelných druhů rezistentních vůči herbicidním přípravkům. Týká se to prakticky celého světa. Nárůst nových druhů není zase tak velký, ale počet jednotlivých lokalit se stále zvyšuje.
Jak je na tom Česká republika, máme nějaké novinky v této oblasti?
Na to, jak jsme celkem malý stát, je u nás popsáno více než šestnáct plevelných druhů rezistentních vůči herbicidním přípravkům. První rezistence byla popsána v osmdesátých letech a týkala se triazinů, především u laskavce ohnutého, merlíku bílého a dalších plevelů v kukuřici. Rezistentní populace se rozšířily do okolí. Musíme si uvědomit, že se těmito přípravky ošetřovala i nezemědělská půda, například železnice, která je u nás poměrně rozsáhlá. Tím se rezistentní druhy šířily po celé republice.
Je významná odolnost vůči ALS inhibitorům?
Významná byla rezistence vůči triazinovým herbicidům, které už se v současné době nepoužívají. Co se týče odolnosti vůči skupině herbicidů založených na inhibitoru acetolaktátsyntázy, to je poměrně velký problém. Týká se především ozimých plevelných trav jako chundelka metlice a psárka polní. V poslední době se vyskytuje také u sveřepu jalového. Největší obtíže rezistence způsobuje v ozimých obilninách, které se u nás pěstují na významné ploše. Můžeme říct, že se rezistentní populace chundelky metlice roztroušeně vyskytují po celém území. Psárka polní se šíří z jižních Čech po celé republice i na Moravu. Byly zaznamenány poměrně významné výskyty rezistentních populací.
Celý rozhovor najdete v Úrodě č. 5/2024.*