10.06.2024 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regenerativní zemědělství má své příznivce

Stav krajiny i půdy na našem území se stále zhoršuje. Více než polovinu rozlohy orné půdy ohrožuje eroze. Současný nepříznivou situaci lze napravit, například hospodařením podle zásad regenerativního zemědělství.

Na konferenci Živá krajina uspořádané na půdě České zemědělské univerzity v Praze se představily podniky, kde se regenerativním zemědělstvím zabývají. Principy rostlinné výroby s omezením mechanických zásahů a minimem chemických vstupů již v ČR uplatňuje řada zemědělských podniků.
Třetí ročník konference o regenerativním zemědělství potvrdil, že tato šetrná péče o půdu funguje všude a zaslouží si tak maximální podporu ze strany státu i Evropské unie. Odbornou konferenci, která proběhla na půdě České zemědělské univerzity v Praze, uspořádala společnost Benefit Management s. r. o., ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky, v. v. i., a Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i. Píše o tom v Úrodě č. 5/2024 Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Několikaleté přechodné období

Regenerativní zemědělství, jehož hlavním cílem je zdravá půda, funguje pouze jako celek určitých zásad. V úvodní odborné přednášce shrnul Ing. Karel Klem, Ph.D., z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, v. v. i., čemu je potřeba věnovat pozornost při zavádění regenerativních postupů.
Ing. Klem upozornil na to, že pokud se pěstitel rozhodne přejít od konvenčního způsobu hospodaření regenerativnímu, musí nejprve absolvovat několikaleté přechodné období. V žádném případě by se přechod neměl uspěchat, protože by se mohla objevit řada problémů.
Přechodné období obvykle trvá o tři až pět let, ale může se prodloužit třeba i na desetiletí. Během té doby by se měla obnovit půdní úrodnost i výnosová úroveň pěstovaných plodin, která na počátku přechodu k regenerativnímu hospodaření poklesne.
Ing. Klem uvedl, že v prvním roce přechodného období se dosahované výnosy obvykle snižují o patnáct až pětadvacet procent. Po dvou až čtyřech letech se výnosy obvykle zase navýší, uvádí článek.*

Úvodní foto: Pěstitelé načerpali množství užitečných informací Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down