11.10.2023 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Realizace produkce brambor – problémy a bilance ČR

Hlavním problémem každého producenta jakékoliv zemědělské komodity není v dnešní době vyrobit, ale dobře prodat svou produkci. Podobně je tomu u brambor. Uplatnění na trhu závisí na kvalitě a množství produkce, na realizační ceně a užitkovém směru brambor. Proto by každý producent brambor měl mít jasno již před výsadbou, jak svou produkci uplatní na trhu. Rozhodujícím faktorem jsou dlouhodobé, vzájemně výhodné vztahy mezi pěstitelem (producentem) a odběratelem (obchodníkem, zpracovatelem). Pro spotřebitele by měla být cílem preference kvalitní produkce českých pěstitelů brambor.

Závislost na dovozu

Ve svém příspěvku zveřejněném v časopise Úroda (10/2023) se Ing. Milan Čížek, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., pokusil zhodnotit u jednotlivých užitkových směrů brambor bilanci nabídky v jednotlivých hospodářských letech a situaci na trhu s ohledem na dovoz brambor a výrobků.

Jak v závěru konstatuje, bilance bohužel ukazuje velkou závislost ČR na dovozu konzumních brambor jak ve slupce, tak ve výrobcích. Prohlubuje se i negativní bilance u sadbových brambor. To všechno samozřejmě přispívá k naší nízké soběstačnosti, která se u brambor jako komodity pohybuje na průměrné úrovni 65,5 %, u konzumních brambor 56,5 %. U ostatních (pozdních) konzumních brambor se každoročně snižuje pěstitelská plocha, u sadbových brambor se situace stabilizovala. U brambor pro výrobu škrobu plocha rovněž postupně klesá, škrobnatost se meziročně velmi liší podle průběhu povětrnosti v jednotlivých letech. Díky podpoře vázané na produkci brambor pro výrobu škrobu se tento užitkový směr jeví jako perspektivní a nejstabilnější.

Spotřeba brambor jako základní potraviny se pohybuje v rozmezí 65 až 70 kg na osobu a rok s tím, že se zvyšuje podíl brambor ve výrobcích a polotovarech a méně brambor je konzumováno klasicky ve slupce, uvádí dále Ing. Čížek.

Více informací se dočtete v časopise Úroda (10/2023) v tématu měsíce Luskoviny a okopaniny.*

Úvodní fotografie: Foto Milan Čížek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down