10.07.2024 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pšenice – významná komodita v Evropské unii a ve světě

Pšenice byla vždy velmi důležitou komoditou a do budoucna tomu nebude jinak. I proto je pšenice žádanou komoditou na burzách po celém světě. Celosvětová roční produkce této plodiny přesahuje 700 milionů tun a každým rokem narůstá. Největším producentem pšenice je Evropská unie s roční produkcí kolem 150 milionů tun. Největší podíl zde mají Francie a Německo. Produkcí pšenice se Evropě může rovnat jen Čína s produkcí 130 milionů tun ročně. Významnými producenty jsou také Indie (90 mil. tun), Rusko (70 mil. tun) a USA (60 mil. tun). V Česku se ročně vypěstuje asi 4,5–5,0 milionů tun pšenice. Informuje o tom v příloze časopisu Úroda (Řepka) Ing. František Kůst, externí pracovník MZe.

Vliv válečného konfliktu

Světový trh obilovin byl i nadále v roce 2023 velmi silně poznamenán pokračující válečnou invazí Ruska na Ukrajinu. Rusko a Ukrajina byly do začátku války významnými vývozci obilovin, pšenice, kukuřice, olejnin (zejména slunečnice) a hnojiv. Následkem invaze Ruska na Ukrajinu a následné blokaci přístavů Černého moře došlo k výraznému narušení vývozních toků obilovin (zejména pšenice, kukuřice) a dalších zemědělských komodit, potravin a zemědělských vstupů (hnojiva, krmiva, plyn) z Ukrajiny a Ruska. Problematické je též skladování obilovin na Ukrajině vzhledem k velké míře poškození a zablokování části skladovacích kapacit na okupovaném území.

Na globální trh obilovin ruská invaze na Ukrajinu výrazně dopadá. Vznikla tak obava ohledně potravinového zabezpečení velké části světa, zejména severní Afriky a Blízkého východu. Doporučení FAO nebo například postoj EU k volnému pohybu zboží jednoznačně směřují k udržení bezbariérového mezinárodního i vnitřního obchodu i za nynější situace. Situace na trhu s obilovinami zůstává stále složitá, narušení evropského trhu v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině výrazně zasáhlo i český trh. Nadále jsou patrné zvýšené dovozy komodit z Ukrajiny, především pšenice, v porovnání se stavem před konfliktem, který byl téměř nulový. V souvislosti s nárůstem dovozů byly patrné i problémy s odbytem, kdy oproti běžnému stavu značně poklesl vývoz obilovin do sousedních zemí, trh byl přesycen, avšak v současné době je již pozorováno mírné zlepšení vývozu obilovin. Zda je to momentální výkyv či dlouhodobější trend, ukážou následující měsíce, uvádí autor článku.

Úvodní fotografie: Pšenice v plné zralosti (2024) Foto František Kůst

Podrobné informace k tématu přináší příloha Pšenice, která vychází společně se srpnovým vydáním časopisu Úroda (8/2024).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down