03.04.2023 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pšenice a řepka prospívají i v suchých oblastech

Každoročně během vegetace přicházejí suchá období a ne jinak tomu bylo i v minulé pěstitelské sezóně. Na Rakovnicku, kde se potýkají s nedostatkem vláhy neustále, se snaží vhodnými pěstitelskými technologiemi zadržet co nejvíce vláhy v půdě.

V podniku Lupofyt na stanovišti Chrášťany každoročně zakládají ve spolupráci s Ing. Pavlem Růžkem, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., maloparcelkové pokusy s ozimou pšenicí, ve kterých se sleduje reakce odrůd na podmínky sucha. Výsledky ze semináře na toto téma shrnuje v Úrodě 4/2023 Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Uvádí, že v pokusech s ozimou pšenicí se kromě odrůd také porovnává různé zpracování půdy – orba a minimalizace. Na obou technologiích zpracování půdy se ještě uplatňuje standardní a intenzivní způsob pěstování, kde se více hnojí a ošetřuje. V hospodářském roce 2021/2022 se do pokusů dostaly odrůdy ozimé pšenice Adina, Askaban, Asory, Campesino, RGT Depot, KWS Elementary, LG Absalon, Lorien, RGT Ritter, Skif a SU Tarroca.

Loni se lepších výsledků dosáhlo na orbě než na minimalizaci. Při orebním obdělávání půdy se docílilo průměrného výnosu pšenice při nižší intenzitě pěstování 8,09 t/ha a 8,42 t/ha při vyšším hnojení a ošetřování. Na minimalizaci se dosáhlo 7,69 t/ha a 7,96 t/ha. Rozdíl mezi orbou a minimalizací v průměru obou technologií představoval pět procent. Z porovnávaných odrůd zvítězila Lorien. Výborně si také vedly Asory, Absalon a SU Tarroca. Na minimalizaci velmi dobře prospívala odrůda RGT Depot. Vyšší úroveň hnojení a ošetřování porostů se také odrazila na kvalitě sklizeného zrna. Intenzita navyšovala obsah dusíkatých látek v obilkách pšenice, ale snižovala objemovou hmotnost.

Ing. Růžek mimo jiné zmínil zásady hnojení pšenice nejen na jaře. Připomněl, že je potřeba vždy hnojení přizpůsobit rozborům půdy. To ale nestačí. Pečlivý agronom by ale měl často chodit na pole, každé dva až tři dny, a podle konkrétního stavu porostů uzpůsobit hnojení a ošetřování pšenice a dalších plodin. Po deštích a oteplení přijímají rostliny z půdy více živin. Podle zkušeností Ing. Růžka se veškeré přípravky, které chce pěstitel použít, vyplatí ověřovat v kolejových řádcích. Výrobci totiž obvykle uvádějí aplikace za optimálních podmínek, které většinou nenastávají.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down