31.05.2023 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První výskyty škůdců bramboru a příznivé podmínky pro infekci plísní bramboru

Od 20. týdne jsou v porostech brambor pozorovány první výskyty jarních brouků mandelinky bramborové, prozatím se jedná o slabé výskyty. Podle prognostického modelu Blitecast nastaly příznivé podmínky pro infekci plísní bramboru na řadě lokalit Moravy a Čech, nutno však přihlédnout k růstové fázi. V aktuální zprávě o tom informuje Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

V současnosti se zapojují především porosty v ranobramborářských oblastech, ostatní porosty prozatím ojediněle. Pro pěstitele brambor je doporučeno od počátku června sledovat vývoj podmínek pomocí prognostického modelu, který určí nejvhodnější dobu pro signalizaci prvního ošetření. Infekční tlak díky vysokým úhrnům srážek hrozí u zapojených porostů, informuje dále portál.

Prognóza plísně bramboru (Phytophtora infestans) je postavena na metodě BLITECAST (Late Blight Forecast). Metoda je postavena na vyhodnocení tzv. srážkově příznivých dnů, které ovlivňují vývoj patogenu (dáno teplotou vzduchu a denních úhrnů srážek). Od roku 2022 je součástí modelu prognóz plísně také Model podle indexu. Pro vznik infekce jsou rozhodující hodnoty pěti denního indexu, který je součtem hodnot denního indexu za předchozích pět dnů.

Slabé výskyty brouků mandelinky bramborové byly pozorovány prozatím v okrese Mělník a na Znojemsku. Výskyt v dalších okresech není vyloučen, a proto je nutno prohlédnout vzcházející porosty brambor. V maloparcelkových podmínkách je vhodné dospělce průběžně sbírat. V polních podmínkách se čeká na výskyt larválních stadií a ošetřuje se v době, kdy se v porostech objevují L1–L3 stadia. Pro ošetření se dají využít i přípravky s ú. l. na přírodní bázi (např. azadirachtin, spinosad, případně hlístovky rodu Steinernema), shrnuje aktualita RL portálu.

Na rostlinách brambor se podle portálu mohou vyskytovat již první okřídlení jedinci mšice makové (první jedinci byli zaznamenáni v sacích pastech).

Aktuální situaci výskytu ŠO brambor je možné sledovat v Mapách výskytu. Prognóza výskytu plísně je dostupná v záložce ⁠Prognóza.*

Prognóza (BLITECAST) výskytu plísně bramboru ke dni 29. 5. 2023 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down