29.09.2017 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prostor pro pěstování brambor stále je

Firma Medipo Agras H. B., spol. s r. o., Havlíčkův Brod ve spolupráci s dalšími společnosti a organizacemi uspořádala tradiční odborný seminář v Humpolci, jehož významným hostem se stal ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka. Hlavní náplní semináře bylo seznámit pěstitele se situací v bramborářství a odrůdami brambor po nadcházející sezónu.

Plochy brambor jsou v České republice víceméně stabilizované, jiná je situace v oblasti výnosů. V letošním roce očekává ředitel firmy Medipo Agras Ing. Vlastimil Rasocha spíše průměrné výnosy, které bilanci dovozu a vývozu konzumních brambor zanechají v záporných číslech, konkrétně předpoklad hovoří o bilanci – 150 tisíc tun brambor. Cena za tuzemskou surovinu bude jednoznačně diktována dovozy. „Když přečkáme psychologii podzimu, zjistíme, že nemáme v Evropě o moc více brambor než v průměrném roce,“ zvažoval ředitel. To se podle jeho názoru projeví, farmářská cena by tak v únoru až března mohla ze současných 3 Kč/kg stoupnout ke 4 až 5 Kč/kg.

Mezi desítkami prezentovaných odrůd firmy Medipo Agras zaujmou nadějné novinky – Sunita, Sunshine, Queen Anne, Noblesse, Taurus a Priamos. Odrůda Sunita (B–AB) se nově objevuje mezi velmi ranými odrůdami pro letní sklizeň a doplňuje významné odrůdy Carrera (B) a Colomba (AB). Sunshine (AB) s pěkně tvarovanými oválnými hlízami a Noblesse (AB), charakteristická vysokými výnosy, výbornou chutí a pravidelnými hlízami se sytě žlutou dužninou, patří mezi luxusní odrůdy. Queen Anne (B–AB) zaujme nejen atraktivními hlízami, ale také výnosem – v letošním roce byla nejvýnosnější odrůdou pokusů v Humpolci. Taurus a Priamos jsou odrůdy na zpracování – Taurus pro zpracování na lupínky, Priamos pro výrobu škrobu.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down