22.11.2023 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projednávali výsledky zemědělského výzkumu

Aktuálním poznatkům v pěstování, šlechtění, ochraně rostlin a zpracování produktů byla věnována stejnojmenná konference, která proběhla počátkem listopadu v Brně. Projednávalo se na ní široké spektrum témat zahrnující například aktuální stav financování zemědělského výzkumu ale také výsledky, dosažené v této oblasti.

RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., ředitel hlavní pořadatelské organizace, Výzkumného ústavu pícninářského, spol. s r. o., připomněl, že na výstavě Země živitelka obdrželi ocenění Zlatý klas za odrůdu svazenky zvonkovité Elizabeta. Dodal, že autorkou odrůdy je jejich pracovnice Mgr. Helena Hutyrová. Předal také sponzorský dar ve výši 10 000 Kč organizaci Čmeláček, z. s. Ty pomáhá lidem s mentálním a kombinovaným postižením žít co nejplnohodnotnější život.

Méně peněz do zemědělského výzkumu

Návrh rozpočtu na vědu a výzkum v rámci resortu na rok 2024 a střednědobý výhled představil Ing. Jan Adamec z Odboru precizního zemědělství, výzkumu a vzdělávání Ministerstva zemědělství ČR. Předeslal, že návrh není příliš příznivý. Meziročně dochází k poklesu finančních prostředků o 8,9 %. Přitom již v roce 2023 byl rozpočet na vědu a výzkum ministerstva zemědělství snížen o 15 mil. Kč oproti roku 2022. Střednědobý výhled na roky 2025 a 2026 je na stejné úrovni jako návrh na rok 2024. Na účelovou podporu je v roce 2024 určeno 540 mil. Kč (–10%), takže bude podpořeno méně projektů, a na institucionální podporu je určeno 526,6 mil. Kč (–7,6 %).
Ing. Adamec připomněl, že začátkem roku 2024 začíná platit novela zákona 341/2025 Sb. o Veřejných výzkumných organizacích, která obsahuje posílení role zřizovatele, dozorčí rady a ředitele instituce. Odebírá schvalovací kompetence dozorčí radě instituce s výjimkou stanovení koncepce směřování výzkumu a vybraných vnitřních předpisů. Zřizovatel nově jmenuje nově externí členy rady instituce a jeden z externích členů je zástupcem zřizovatele. Dále vzniká zcela nový návrh zákona o výzkumu vývoji inovacích a transferů znalostí.
RNDr. Nedělník uvedl, že do oblasti výzkumu v ČR jde nyní z veřejných peněz 40 mld. Kč a pro příští rok je objem stejný, což je velký úspěch ministryně pro vědu, výzkum a inovace ČR Heleny Langšádlové. Do resortu zemědělství šlo letos asi 1,1 mld. Kč. RNDr. Nedělník ale kritizoval, že podle návrhu státního rozpočtu v příštím roce přijde Ministerstvo zemědělství o 100 mil. Kč, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR o 88 mil. Kč a Technologická agentura ČR (TAČR) zhruba o 100 mil. Kč. Zároveň se rozpočet Akademie věd ČR zvýšil o 400 mil. Kč a 1,5 mld. Kč. dostaly navíc vysoké školy. “Z mého pohledu je to podřezávání větve pod aplikovaným výzkumem a posílení základního. Myslím, že pokud potřebujeme více inovací, je to špatná cesta,” uvedl RNDr. Nedělník s tím, že se snažili intervenovat a rozhodnutí zvrátit.*

Úvodní foto: RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., ředitel Výzkumného ústavu pícninářského, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down