08.09.2023 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Program pro opylovače se rozšiřuje

Tradiční sortiment odrůd, technologií i čmeláky zaznamenali návštěvníci Země živitelky také v letošním roce v expozici Zemědělského výzkumu, spol. s r. o., Troubsko a Výzkumného ústavu pícninářského, spol. s r. o., Troubsko. Do této expozice putovalo i prestižní ocenění Zlatý klas pro svazenku zvonkovitou Elizabetu.

Svazenka zvonkovitá Elizabeta navazuje na již známé druhy svazenku vratičolistou a svazenku shloučenou. „Je to jeden z našich dalších příspěvků do programu meziplodin,“ upozornil ředitel troubského výzkumu RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., s tím, že mají již přihlášený užitný vzor, kdy chtějí kombinovat všechny tyto svazenky v rámci jedné směsi tak, aby vzniknul v krajině kontinuální kvetoucí pás pro opylovače. Výhodou nové odrůdy (například oproti svazence vratičolisté) je podle řečníka velmi rychlý start a brzký nástup kvetení (kvete od června do října). Prozatím je odrůda prostá chorob a škůdců, i z tohoto pohledu je pro pěstitele velmi zajímavá. Testování v aridních podmínkách prokázalo navíc vhodnost i do sušších podmínek, snáší také chudší stanoviště. Tato medonosná jednoletá plodina, která dosahuje výšky 20 až 50 cm, bude součástí firemního portfolia. V současné době se začíná množit.

Nejen svazenka, ale i projekt Český čmelák je příspěvkem troubského výzkumného ústavu pro zachování či zvýšení opylovačů v krajině. „Podařilo se nám zainvestovat a rozšířit počet čmeláčích hnízd, která byla v minulosti vyprodána záhy po zveřejnění nabídky,“ uvedl RNDr. Nedělník. Čmeláci jsou určeni stejnému spektru odběratelů jako dříve – pro zahrádkáře, sadaře, do skleníků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down