07.11.2023 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro velké i drobné pěstitele kvalitních odrůd brambor

Společnost EUROPLANT šlechtitelská spol. s r. o. přichází každý rok na trh s novými odrůdami, u nichž se snaží zachovávat základní linii vyžadovanou spotřebiteli a zpracovateli. Jak v rámci agrosalonu Země živitelka upozornil jednatel firmy Europlant Jiří Procházka, v České republice tvoří nezanedbatelnou část ploch také domácí pěstování konzumních brambor. Jejich sortiment cílí i na tuto skupinu pěstitelů. Významnou roli hraje Europlant také v oblasti škrobárenských odrůd.

Přes určité problémy se podle Jiřího Procházky zachovalo škrobárenství na solidní úrovni a v letech 2023 až 2027 by mělo být díky další podpoře jako citlivé položky stabilní. „Pro stabilizaci oboru bych jako důležité viděl, kdyby se i druhému tuzemskému zpracovateli vedle firmy Lyckeby Amylex podařilo zpracování brambor na škrob dále rozvíjet. Možná to budoucnost rychle přinese,“ uvedl Jiří Procházka. Česká republika je také významným zpracovatelem brambor na výrobu lupínků. Naopak chybí zpracování na bramborovou kaši (v bývalém Československu je pouze na Slovensku), a za dostatečné pro rozvoj bramborářství nepovažuje Jiří Procházka ani rozsah zpracování na výrobu hranolků. Důležitý podle něj ale je rozvoj loupání brambor v České republice jako nejnovější produkt zpracování, který si vyžádala moderní doba.

Pečlivě vybrané konzumní odrůdy

U konzumních brambor se společnost Europlant dlouhodobě soustřeďuje na žlutomasé odrůdy, varného typu A nebo B, výjimečně také C. Ve velmi raném sortimentu vyzdvihl Jiří Procházka červenoslupkou odrůdu Bellarosa (B), jež na trhu působí již řadu let. Další významnou odrůdou je Corinna (B), která se v poslední době dobře rozvíjí. Je-li tato odrůda vysázená pod fólií s možností závlahy, patří k nejrychlejším v sortimentu. Mezi mimořádně kvalitními odrůdami, ovšem s vyšší náročností na pěstitele, jmenoval odrůdu Glorietta (A). Jak zdůraznil, aby se luxusní odrůdy tohoto typu dostaly více na trh, měli by je obchodníci ocenit i vyšší finanční částkou. To by mohlo být stěžejním tématem pro pěstitele těchto odrůd při jednání s prodejci.

V nabídce raných brambor připomněl známou odrůdu Belana (A), stabilní salátovou odrůdu, která v Německu patří řadu let mezi největší odrůdy. Na trhu se udržuje velmi dobře také starší odrůda Marabel (B), jejíž množitelská plocha v roce 2023 povyrostla na 90 ha. V poslední době se začíná prosazovat i odrůda Larissa (B), která velice dobře snáší sucho a zaujme i sytě žlutou dužninou. Další zajímavou odrůdou raného sortimentu je zcela nová Franca (B). „Šlechtitel této odrůdy se u nás již velmi prosadil. Vedle odrůdy Belana stojí také za odrůdami Bernina, Milva a Antonia,“ připomněl Jiří Procházka počiny tohoto renomovaného šlechtitele. Hovořil dále o odrůdě Monique (A), která má vysoké nároky na pěstitele – na rozdíl od tuzemska je například již velmi pěstovaná na Slovensku. V sortimentu naleznou pěstitelé i chutnou velmi kvalitní odrůdu Julinka, udržovanou na trhu šlechtitelským partnerem společnosti Europlant, firmou Sativa Keřkov, a. s.

Velmi silný je poloraný sortiment firmy Europlant. Patří sem i největší konzumní odrůda v České republice Antonia (A) se 144 ha množitelských ploch, dále Bernina, taktéž varného typu A. Velmi dobře se svými vlastnostmi podle Jiřího Procházky prosazuje i luxusní odrůda Montana (A). Více se „začali věnovat“ jak pěstitelé, tak i spotřebitelé také sytě žluté salátové odrůdě Simonetta (A), která patří mezi mimořádně kvalitní odrůdy. Vnější a také vnitřní kvalitou přesvědčuje i odrůda Madeira (B), u níž firma zaznamenala pozoruhodný rozvoj, k tomu přispívá nejen její chuťové vlastnosti, ale také pěkná pratelná světlá slupka až do konce prodejní sezóny, uvedl Jiří Procházka.

V polopozdních odrůdách vyzdvihl jedinou u nás ze sortimentu pěstovanou, ale v ČR úspěšnou odrůdu – Jelly (B). Využitelná je nejen na běžný konzum, ale i na zpracování na hranolky, lupínky, výrobu kaše, loupání, zároveň je dlouhodobě skladovatelná. „Vyniká i celou řadou spotřebitelských předností. Při pěstování je ale třeba důsledně respektovat pěstitelské pokyny našich poradců,“ dodal Jiří Procházka.

Pro škrobárenství s mimořádnou kvalitou

V oblasti odrůd na zpracování dominuje škrobárenský sortiment. Vedoucí roli hraje odrůda Eurostarch s množitelskou plochou 200 ha v letošním roce. Pěstiteli je podle Jiřího Procházky oblíbená díky její univerzálnosti, kdy dokáže poskytnout stabilní výnos škrobu z hektaru v různých podmínkách. Přináší tak pěstitelům mimo jiné i ekonomickou stabilitu. Hovořil dále o odrůdě Euroresa, která patří v západních Čechách mezi nejžádanější odrůdy sortimentu, což je dáno její stabilitou a jistotou pro pěstitele. Množitelské plochy se tak mohou dále rozvíjet. Z nových odrůd pak důkladně prověřují odrůdu Euroviva. Ta dosahuje mimořádně vysokých výnosů, jde ale o pozdnější odrůdu, u níž je třeba zajistit brzké sázení. Novinkou v testování je ranější (přibližně jako Euroresa) odrůda Eurodelta. „Přes naši velmi dobrou pozici chystáme i další odrůdy,“ přislíbil Jiří Procházka.

V rámci výstavy Země živitelka se zájemci mohli dozvědět informace také o dalších odrůdách sortimentu společnosti Europlant (www.europlant.cz). Potenciál odrůd pak mohou zákazníci docenit při prezentaci polních pokusů ať už v Polabí, na Vysočině, nebo na Moravě. „Poznat dobře odrůdu díky pokusům a poradenství znamená k ní pak i vhodně přistupovat,“ zdůraznil Jiří Procházka. Jak dále uvedl, odrůdy, které nabízí, jsou jejich bohatstvím a nejsou ničím nahraditelné. Jen kvalitní, důkladně prověřené a stabilní odrůdy společně s poradenstvím mohou přinášet efekt pěstitelům.

Otázka množství sadby na tuzemském trhu

Podle Jiřího Procházky stojíme pravděpodobně před obtížným rokem ohledně kvalitní sadby na pěstování a množení. Velké bramborářské státy Evropské unie hlásí významné poklesy množitelských ploch: Nizozemsko o 2500 ha, Francie také o 2500 ha, Německo zhruba o 1000 ha, Evropská unie celkově zhruba o 9500 ha. Česká republika vykazuje letos stabilitu přibližně s 2450 ha, z toho množitelská plocha firmy Europlant zaujímá 38 % (948 ha), což podle Jiřího Procházky ukazuje pozici firmy na trhu. Do České republiky se každoročně zhruba 10 000 tun sadby doveze, a to z Německa, Nizozemska, Francie, Rakouska, Slovenska a Dánska. Dovozy sadby jsou nutné, jinak by české bramborářství již neexistovalo,“ dodal na závěr Jiří Procházka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down