17.08.2021 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Připravují nové odrůdy lnu a kmínu

Především kmín, len a konopí si mohli prohlédnout návštěvníci v expozici firmy AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., na výstavě Naše pole. Společnost má v registračních zkouškách novou odrůdu olejného lnu a jednoletého kmínu.

Ředitel společnosti Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., na úvod sdělil, že jejich olejný len Agram nedávno získal zajímavé ocenění. Časopis o nových odrůdách European Seed Magazine ho zařadil na seznam nejvíce inovativních odrůd v Evropě  za rok 2020.

Ing. Marie Bjelková, Ph.D., na základě výsledků pokusů konstatovala, že Agram má ze současných odrůd nejvyšší obsah lignanu secoisolariciresinolu (SECO); přičítají se mu příznivé zdravotní účinky. Zároveň obsahuje velmi málo kyanogenních glykosidů (2,3krát méně než u standardní odrůdy). Je to významné například proto, že se len přidává do krmivářských doplňků pro koně. V minulém roce se také ukázalo, že, stejně jako Agriol, na rozdíl od ostatních odrůd nepoléhá. Odrůda má změněný poměr esenciálních mastných kyselin, obsah kyseliny alfa linolenové je do 30 % a obsah kyseliny linolové do 40 %.

O českou produkci je zájem

Bíle kvetoucí len Astella je první v jejich sortimentu, který má hvězdičkovitý květ. Pěstitelé podle Ing. Bjelkové dlouho volali po české odrůdě, která bude hnědosemenná a vysokolinolenová. Zároveň má nízký vzrůst. Další odrůda Agriol je náhradou staršího materiálu Amon a je z jejich sortimentu nejvyšší. Amon požadovaly zahraniční odběratelé pro vysoký obsah vlákna a zpracovatelnost. V příštím roce budou v AGRITECu podávat žádost o registraci dalšího genotypu, také ten bude vysokolinolenový. Ing. Bjelková konstatovala, že tuzemští producenti potravin žádají semena odrůd lnu z české produkce. Pokud se dováží zahraniční produkce, nemusí mít požadovanou kvalitu.

Agritec samozřejmě prezentoval jejich stálici, ozimý kmín Aprim, který podle Ing. Šmirouse zaujímá zhruba třetinu osevních ploch s kmínem. „Loni měl zajímavé výsledky, některé odrůdy přischly, podivný průběh vlhčího ročníku je poškodil. Aprim z toho vyvázl dobře, i co se týká kvalitativních parametrů, soudě podle zpráv, které jsme dostali. Na šlechtění pracujeme dál, v odrůdových zkouškách máme ve třetím roce jednoletý genotyp kmínu,“ shrnul Ing. Šmirous.*

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down