13.11.2023 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předvedli odrůdy i technologie sóji

Výměra sóji luštinaté na našem území se v posledních letech drží na vysoké úrovni. Pěstitelé mají v současnosti k dispozici odrůdy, které jsou z hlediska délky vegetace vhodné pro podmínky České republiky. Při výběru odrůd je ale třeba vždy zohlednit i místní klimatické podmínky.

S mnoha odrůdami včetně novinek i s pěstitelskými technologiemi se měli možnost seznámit účastníci přehlídek odrůdových pokusů, které proběhly v Přítokách na Kutnohorsku, v Topolanech na Olomoucku a ve Staříči u Frýdku-Místku.
Tradiční akce uspořádala společnost Prograin Zia, s. r. o. V Přítokách byly pokusy založeny na pozemcích statku rodiny Procházkových, v Topolanech na rodinné farmě Romana Koutka a ve Staříči v podniku Agrospol Staříč, s. r. o.
V loňském roce se sóje v pokusech dobře dařilo v Topolanech, ale v Přítokách porosty poškodily kroupy. Na obou stanovištích poskytla nejvyšší výnos odrůda Kofu, v Přítokách 2,7 t/ha a v Topolanech 5,2 t/ha. Loňské výnosy v pokusech uvádějí grafy 1 a 2. Tématu se věnuje Ing. Hana Honsová, Ph.D., v Úrodě č. 10/2023.

Pokusy v Přítokách

Více než dvacetileté zkušenosti s pěstováním sóji v Přítokách má Ing. Vít Procházka, který si této plodiny velmi cení v osevním postupu. Sóju tu začali pěstovat už v roce 1999. Na polích se v osevním postupu za čtyři roky vystřídají hlavní plodiny pšenice, cukrová řepa, pšenice a sója.
V poslední pěstitelské sezóně sóju v pokusech i na provozních plochách vyseli po předplodině ozimé pšenici. Pokusy se sójou byly letos v Přítokách založeny na pozemku o rozloze jedenácti hektarů v nadmořské výšce 338 m. Pod sóju na podzim hnojili lihovarskými výpalky v dávce 2,7 t/ha a minerálním hnojivem Superfosfát trojitý 300 kg/ha.
Na rozdíl od předešlých let se uplatnila technologie s bezorebným zpracováním půdy. Základní zpracování půdy spočívalo ve dvojím hlubokém podzimním kypření do čtvrtmetrové hloubky. Na jaře pozemek pro setí urovnali koncem dubna kompaktorem a následně den před založením porostu sóji dvěma přejezdy kompaktoru, popisuje autorka.

Foto: Pěstitelé se seznámili nejen s odrůdovými pokusy Foto Hana Honsová*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down