26.10.2023 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opět vysoký zájem o pěstování sóji

Sója luštinatá je v České republice druhou nejrozšířenější luskovinou po hrachu, ale ve statistických sledováních se řadí mezi olejniny. Její plochy u nás v minulosti neustále kolísaly. V posledních letech naši pěstitelé projevují o tuto olejninu větší zájem. Loni výměra v ČR stoupla nad 28,5 tisíc hektarů a letos mírně klesla na 26,3 tisíc hektarů.

Pro úspěšné pěstování luskovin včetně sóji je potřeba dostatek vláhy za vegetace. V suchých letech se u nás výnosy pohybovaly na velmi nízké úrovni s velkými výkyvy mezi oblastmi. S předloňskými i loňskými výnosy mohli být naši pěstitelé vesměs spokojeni.

Z celosvětového hlediska je sója čtvrtou nejrozšířenější plodinou a po palmě olejné druhou nejvýznamnější olejninou. Předpokládaná světová produkce sóji pro sezónu 2023/2024 se odhaduje na rekordních 405,3 miliónů tun, což představuje zhruba desetiprocentní navýšení v porovnání s 369,7 milióny tun v předešlém hospodářském roce.

Zájem našich pěstitelů o sóju se v posledních letech zvýšil
Zájem našich pěstitelů o sóju se v posledních letech zvýšil

Se situací v pěstování sóji u nás i ve světě se seznámili účastníci polních dnů Sója 2023, které proběhly koncem srpna. Semináře uspořádal Ing. Přemysl Štranc, Ph.D., ve spolupráci s Ing. Pavlem Procházkou, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze ve Skaličce na Přerovsku, ve Slovči na Nymbursku a ve Straškově u Litoměřic.

Vyšší produkce oleje ve světě

Podle posledních odhadů USDA by celosvětová produkce olejnatých semen v hospodářském roce 2023/2024 mohla dosáhnout 663,7 milionů tun. Nejspíše půjde o historický rekord.

Kromě řepky a bavlníkového semene, kde se v současné sezóně očekává nepatrný propad světové produkce, se u ostatních olejnin předpokládá nárůst. Největší navýšení se očekává u sóji, zhruba desetiprocentní. V Jižní Americe se letos čeká průměrný výnos sóji, což přispěje ke světovému nárůstu produkce. Pro vysvětlení, v předešlé sezóně se díky suchu v Argentině dosáhlo nízkých výnosů a tím i nižší produkce.

Do pokusů byly zařazeny odrůdy o různé ranosti
Do pokusů byly zařazeny odrůdy o různé ranosti

Mírný nárůst produkce se předpokládá u palmy olejné díky nárůstu plochy a předpokládaným průměrným výnosům v Indonésii a Malajsii. I přes vyšší produkci palmového oleje v Indonésii se počítá se stagnací vývozu, protože se využije především v domácí spotřebě. V případě Malajsie lze předpokládat vyšší meziroční vývoz kvůli odhadovanému navýšení produkce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down