27.08.2019 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představili sortiment odrůd brambor

Cílem semináře Českého bramborářského svazu bylo seznámit pěstitele se situací v bramborářství a odrůdami brambor po nadcházející sezónu. Na akci pořádané firmou Medipo Agras H. B., spol. s r. o. v Olešné u Havlíčkova Brodu zaznělo, že se zastavil pokles ploch, ke kterému docházelo v minulých letech. Dále byly představeny známé odrůdy i novinky v sortimentu.

Ing. František Vodička z Medipo Agras H. B., spol. s r. o. představil odrůdy vhodné pro konzumní účely. „První odrůda Carrera dává vysoký výnos hlíz v nejranějších termínech. Pro ranější sklizně se hodí i odrůda Colomba. Odrůdu Velox lze zpracovávat na hranolky a lupínky. Novinkou mezi velmi ranými odrůdami je Sunita, dobře se skladuje a velmi snadno se množí. Pro druhý termín letní sklizně se hodí velmi raná odrůda Sunshine s dlouze oválným tvarem hlíz,“ informoval Ing. Vodička. Následně představil odrůdy varného typu A. Salátová odrůda Rosara má červenou slupku a výbornou chuť od léta do jara. Další odrůda Princess vyžaduje lepší půdy i agrotechniku. Dobře se skladuje a má sytě žlutou dužninu. Po uvaření netmavne podle zástupce Medipo Agras odrůda Lucinda, která je vhodná ke skladování. Odrůda Secura a Dali zastupují varný typ B. Novější odrůdou je Granada, která snáší velmi dobře sucho a je vhodná ke skladování. Jednou z nejnovějších konzumních odrůd je Queen Anne, která je vhodná pro dlouhodobé skladování. Varný typ C zastupuje odrůda Victoria, kterou lze využít i pro přímý konzum. Polopozdní odrůda Challenger je vhodná ke zpracování hranolek. Sortiment odrůd zahrnuje také známá Anabelle, je vhodná pro speciální úpravu delikates označovanou jako Luxus.

Novinky mezi odrůdami

O nových odrůdách hovořil Ing. Vlastimil Čech z firmy Medipo Agras. U některých odrůd je k dispozici sadba, jiné jsou prozatím pouze pro pokusné účely. Primabelle má oválné hlízy určené k nejranější letní sklizni v rané bramborářské oblasti. Je vhodná pro mytí a balení. Almonda je poloraná konzumní odrůda s varným typem AB. Dává vysoký výnos hlíz, je vhodná pro mytí a balení i dlouhodobé skladování. U odrůdy Noblesse s varným typem B jsou letos je k dispozici sadbové brambory, dobře se množí a má vyrovnané hlízy. Další z novinek Jasmína je typickou odrůdou varného typu B. Není náročná na pěstování, ale je u ní třeba hlídat tlak plísně. Do speciální kategorie označované jako Luxus patří odrůda Blue Star s modro-karmínově mramorovanou dužninou a šedomodrou slupkou. Fialovou slupku a tmavě fialovou dužninu má Violet Queen. Speciální odrůdou je také Baby Lou, která má kulaté hlízy tvaru pingpongových míčků o velikosti 3 až 4 cm. Další odrůda La Vie má jemnou slupkou a delikátní chuť.

K průmyslovému zpracování

Ing. Josef Lachout z firmy Medipo Agras seznámil přítomné s odrůdami pro průmyslové zpracování k výrobě bramborových hranolků, lupínků a bramborového škrobu. K výrobě hranolků nabízí firma odrůdy Asterix, Victoria, Innovator a Challenger. Asterix je polopozdní velice výnosná ideální tvarem i dlouhou skladovatelností. Pro výrobu hranolků potřebujeme surovinu s obsahem sušiny 22 až 24 % s dlouhým až dlouze oválným tvarem hlíz. Další odrůda běžně užívaná v ČR se jmenuje Victoria, je ranější než Asterix. Jednou z nejpěstovanějších odrůd je Innovator, ročně se ho v Evropě zpracuje kolem dvou milionů tun. Novější odrůdou je Challenger, který má stabilní výnosy.

Parametry pro výrobu bramborových chipsů splňuje odrůda Verdi, která je kvůli vysokému obsahu škrobu hodně žádaná. Další odrůda Taurus zvyšuje každým rokem své plochy, pěstuje se na jižní Moravě i Vysočině. Mezi novější odrůdy patří Heraclea, je vhodná pro dlouhodobé zpracování. Zkouší se i Alcander a Triple7 pro výrobu lupínků.

Pro škrobárenské využití je vhodná odrůda Priamos s vysokým obsahem škrobu 19 %. Odrůda Burana pochází z Německa, je pozdní. Novější odrůda Quadriga vyniká obsahem škrobu kolem 20 %.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down