08.09.2018 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představili segment ozimů

Na ozimou řepku a ozimé obilniny se soustředila expozice firmy Saatbau Česká republika s. r. o. na výstavě Naše pole. V sortimentu ozimé řepky přináší tato firma novinku v podobě hybridní odrůdy Angelico, v ozimé pšenici přichází dvojice nových odrůd Advokat a Tonnage.

Angelico je hybridní odrůda ozimé řepky rezistentní vůči viru žluté mozaiky vodnice (TuYV). Jak říká zástupce firmy Saatbau pro severní Čechy Libor Kozlovský, již při napadení tímto virem v dané lokalitě nad 15 % je vhodné použít rezistentní odrůdu. Mezi další významné vlastnosti hybridu patří geneticky podmíněná nepukavost šešulí a gen odolnosti proti fomě Rlm7. Zdravotní stav je tak podle Libora Kozlovského komplexně v pořádku. Angelico se vyznačuje rychlým podzimním růstem, čímž lze použít také pro pozdní setí, vysokou tolerancí vůči stresům i bezproblémovou reakcí na clomazone. Podstatnou vlastností je též výnos, v tomto parametru podle registračních výsledků nezaostává, když získal v sortimentu odrůd zkoušených druhým a třetím rokem prvenství (ÚKZÚZ, 2017). V současné době je v tuzemsku ve třetím roce registračních zkoušek, v roce 2017 byl registrován již v Rakousku a Maďarsku.

Bc. Miroslav Vencl, obchodní zástupce firmy Saatbau pro východní Čechy, se věnoval novinkám ozimé pšenice. Hlavní předností polopozdní odrůdy Advokat (A/B) je podle něj vysoký výnos zrna, ale také plasticita a odolnost vůči mrazu. Hovořil dále o velmi dobrém zdravotním stavu, a to zejména klasu. Díky této vlastnosti je možné zařadit jej i po obilninách, snáší také pozdní setí. V systému ochrany proti chorobám doporučuje soustředit se na list, zdůraznil však odolnost odrůdy vůči rzi plevové. Předností odrůdy je i velmi dobrá odolnost vůči poléhání, při vysokých dávkách dusíku nad 160 kg/ha jsou regulace a zpevnění stébla ovšem nutné, upozornil Bc. Vencl s tím, že podobné doporučení platí i pro další novinku, odrůdu Tonnage (C). To je typicky krmná polopozdní odrůda s nízkým obsahem N-látek a vysokým obsahem škrobu. Na rozdíl od odrůdy Advokat by měla následovat po zlepšujících předplodinách, pro dosažení vysokého výnosu doporučuje firma Saatbau intenzivní vedení. Z hlediska zdravotního stavu disponuje komplexní odolností proti listovým chorobám pšenice, podle Bc. Vencla by se však pěstitelé měli soustředit na ochranu klasu. Odolnost vůči mrazu má na vysoké úrovni.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down