Představili pět hybridů pro Vysočinu

Pět hybridů kukuřice vhodných pro Vysočinu představila na Dni Zemědělce v Kámeni společnost AGROFINAL spol. s r. o. Její ředitelka Ing. Henrietta Dolinská připomněla, že společnost působí letos v České republice 25. rokem a ve VOD Kámen dělají pokusy asi 20 let.

Ing. Dolinská konstatovala, že cílem společnosti je trvalé hledání genetiky s cílem co největšího přínosu pro zemědělce. Proto ji, kromě jiného, testují v jednotlivých regionech České republiky. V nedávné době vytvořili marketingovou značku Liga výnosných, která reprezentuje vlajkové lodi, nosné i pro rok 2022. Jedná se o hybridy kukuřice ES Joker, ES Bond a ES Faraday. Ing. Dolinská připomněla, že skupina Agrofinal Group má dvě obchodní značky: Agrofinal a Candor, obě jsou silné ve velmi raném a raném sortimentu. Kromě kukuřice mají v sortimentu mají i další plodiny. Například sóju s bílým pupkem, nebo slunečnici, u které zaznamenali opět nárůst ploch.

Jednotlivé hybridy detailně představil zástupce společnosti Ing. Otto Šrůta. ES Eurojet (FAO 220 na siláž, 210 na zrno) má tvrdý typ zrna, jedná se o dvouliniový hybrid. „Materiál využíváme na Vysočině především na kukuřičnou siláž pro dojnice, ale lze ho zařadit i po žitě. Když se zaseje po žitě kolem 15 května, tak se sklízí na siláž v optimální sušině,“ popsal.

ES Hubble (FAO 230s/220z) je také dvouliniový hybrid s tvrdým typem zrna. Materiál by měl na Vysočině nahradit odrůdu Delphine, kterou tam pěstují už 15 let a zemědělci o ni mají stále zájem. ES Hubble je vysoký, palice je dostatečně velká a rostlina má vzpřímené listy. Na Vysočině ho používají na kukuřičnou siláž, v lepších oblastech se dá využít i na zrno.

ES Bombastic (FAO 240s/230z) je vlajková loď společnosti pro Vysočinu, učený je na siláž. „Je z našich materiálů nejprodávanější. Stále si drží dobrou pozici,“ uvedl Ing. Šrůta. Dodal, že rostlina je vysoká a má excelentní palice. Dobře snáší chlad na jaře a přirůstá i za takových podmínek. S odvoláním na zkušenost z praxe uvedl, že při zkrmování siláže z tohoto hybridu se zvýšila užitkovost o dva lity na den. Lze ho využít i na vlhké zrno a v lepších oblastech i na zrno. V dobrých podmínkách se podle Ing. Šrůty mimořádně odmění.

ES Joker (FAO 250s/240z) je novinka, registrovaná v České republice v roce 2020 a člen již zmíněné Ligy výnosných. Jedná se univerzální materiál, na Vysočině se využívá především na siláž. Rostlina je vysoká a má výše nasazené palice. Lze ho využít i na vlhké zrno. Ing. Dolinská doplnila, že ES Joker má všech pět P a v prodejích úspěšně dohání zavedenou odrůdu ES BOMBASTIC.

ES Bigben (250s/250z) na Vysočině využívají především pro vysokoprodukční dojnice. Podle Ing. Šrůty vykázal během registračních pokusů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v letech 2016–2017 mimořádné výsledky stravitelnosti organické hmoty (ELOS) V ČR byl registrován v roce 2017. Jedná se o tříliniový hybrid a je vysoce plastický.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down