07.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představili klíčový sortiment řepky

Sortiment odrůd řepky prezentovala na výstavě Naše pole společnost Rapool CZ s. r. o. Jak vyplynulo z poskytnutých informací, hybridy disponují vysokým výnosem a řadou odolností vůči škodlivým činitelům.

Jak uvedl zástupce společnosti Bc. Pavel Stárek, mají mezi odrůdami pět vlajkových lodí, věnoval se ale především čtyřem z nich. První housle podle něj hraje hybrid Temptation, který počtvrté za sebou stanul na čelní pozici v poloprovozních pokusech Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). „Máme velmi dobře přečteno, jakým způsobem tvoří výnos, je to počtem semen na hektar,“ uvedl Bc. Stárek. Dodal, že dokáže za sucha mohutným plodným patrem odstínit střední a spodní patro šešulí a zajistit tím i olejnatost.

Pro suchá stanoviště Manhattan

Novinkou, která se podle Bc. Stárka dostává do povědomí farmářů díky svojí robustnosti, je hybrid Manhattan. Byl vyšlechtěn pro suchá stanoviště, na písčité nebo kamenité půdy a pro kombinace těchto podmínek. Dále disponuje vyšší odolností vůči poléhání a verticilliu. Má o něco lepší tvorbu větví, proto je vhodný pro širokořádkové pěstování při využití technologií strip-till nebo no-till. Tam prodlužuje délku plodného patra a ve výnosu bývá úspěšnější, výnosově dosahuje 109 % na klasickou úzkořádkovou technologii, shrnul Bc. Stárek.

Řepka i na těžké půdy

Bc. Stárek připomněl také hybrid Dominator. Uspěl na těžších jílovitých půdách jižních Čech, kde dokonce loni obstál na výbornou z pohledu výnosů při šetření členských podniků SPZO, ale také na Vysočině, ve středních a východních Čechách. Dominator kombinuje novou rezistenci vůči fomě RlmS, která má lepší výsledek a je postavená na polygenní rezistenci. Disponuje přitom velmi vysokou olejnatostí.
Poslední zajímavosti je hybrid Jurek, který byl vyšlechtěn pro suché kontinentální evropské zimy, charakterizoval Bc. Stárek.

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down