16.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky i stávající sortiment

O novinkách i stávajících odrůdách obilnin a řepky se hovořilo na akci pořádané společnostmi Rapool CZ s. r. o. a Saaten-Union CZ, s. r. o. Nové odrůdy řepky přiblížila Jeanne Geisslerová, mezinárodní produktová manažerka společnosti Rapool. Připomněla, že šlechtění na kvalitu oleje začalo v roce 1986, kdy byl k dispozici první dvounulový hybrid a shrnula další šlechtitelské úspěchy společnosti.

V roce 2010 byl registrován první hybrid s genem rezistence vůči fómě, v roce 2016 pak s rezistencí RlmS. Rok 2017 přinesl hybrid Temptation, která nese rezistenci vůči TuYV. V roce 2018 byl registrován první hybrid kombinující rezistenci TuYV, Rlm7 a nepukavost šešulí. V roce 2020 byl registrován hybrid, ve kterém byla kombinována rezistence vůči imazamoxu, TuYV, Rlm7 a nepukavost šešulí. Rok 2022 přinesl hybrid s kombinací rezistence vůči plasmodiofoře, TuYV, Rlm7 i s nepukavostí šešulí. Reakcí na vývoj chorob pak bylo zavádění nových variant rezistencí.

Jeanne Geisslerová uvedla, že novinka Manhattan nese rezistenci vůči TuYV, fomě (Rlm7) a také nepukavost šešulí. Vyniká vysokým výnosem a obsahem oleje. Důležitá je polygeneticky založená rezistence vůči verticilliu a vykazuje i vysokou odolnost vůči hlízence. Hybrid vyniká nejen zdravotním stavem, ale také odolností vůči poléhání. Jedná se robustní materiál vhodný pro širokořádkové technologie pěstování jako strip-till a no-till, kde velmi rychle zaplňuje volný prostor, upozornila Jeanne Geisslerová s tím, že v době zrání je porost již uzavřen. Je nejen odolný, ale také adaptabilní na různé podmínky pěstování a díky mohutnému kořenovému systému odolává suchu, na což podle Geisslerové ukazují i výsledky ze Španělska.

Představila také hybridní odrůdu Jurek, které je odlný vůči poléhání, disponuje rezistencí vůči TuYV a zvýšenou odolností vůči verticilliu a fómě. Při setí v raných a středně raných termínech doporučila aplikaci regulátorů růstu. Vzhledem k rychlému vývoji na podzim je hybrid vhodný pro pozdní termíny setí a rychlý vývoj má také na jaře. Jeanne Geisslerová uvedla, že Jurek má vysokou efektivitu příjmu dusíku a poskytuje výborné výnosy i při nižších dávkách dusíku. Na základě pokusů uvedla, že na každou tunu výnosu potřebuje o šest kilogramů dusíku méně. Údaj vychází podle společnosti Rapool z výsledků pokusů pro seznam doporučených odrůd v roce 2021/2022 při základní agrotechnice. Uvedla také, že nižší náklady na výmlat umožňují šetřit náklady.

Co se týče budoucnosti, uvedla, že připravují nový typ odolnosti vůči fómě. Důležitá je také odolnost vůči škůdcům. U ní je ale šlechtění složitější a vyžaduje velmi dobrou znalost vývojového cyklu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down