11.04.2022 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potřebují vyvážet, přístavy chybí

Ukrajinská vláda nyní výrazně podporuje zemědělce, aby zajistila dostatek potravin pro obyvatele. Vyplývá to z informací, které na svých stránkách zveřejnilo ukrajinské ministerstvo zemědělství. Pěstitelé se ale mohou při jarních pracích potýkat s neobvyklými problémy. Krom toho Ukrajina hledá způsoby, jak pokračovat ve vývozu komodit, protože její přístavy jsou zablokované.

Dokument k provádění jarních prací na stránkách ministerstva například upozorňuje, že před jejich zahájením mají zaměstnavatelé společně se zástupci příslušných organizačních složek ministerstva vnitra a dalších orgánů zorganizovat kontrolu zemědělské půdy a přilehlých ploch. Zjišťuje se přítomnost granátů, výbušnin a jiných předmětů a materiálů, které představují nebo mohou představovat hrozbu pro zemědělské pracovníky.

Ministerstvo upozornilo, že ustupující ruští okupanti chaoticky zaminovávají vše, co mohou: mrtvoly lidí, které zabili, dětské hračky, domy, pole, školky, a dokonce i opuštěné vybavení. Snaží se tak zemi způsobit maximální škody. Informace o výbušných nástrahách na osvobozeném území potvrdily i další zdroje.

Předpokládaná osevní plocha hlavních jařin pro sklizeň 2022 na území ovládaném Ukrajinou je k začátku dubna 13 438,4 tis. ha, což je o 3477,9 tis. ha méně než loni, uvedlo ukrajinské ministerstvo zemědělství. Dále informuje, že výsev ozimých plodin na zrno proběhl na 7,7 mil. ha. Zemědělci loni zaseli 6,5 mil. ha ozimé pšenice a tritikale, 159 tis. ha žita, 1 mil. ha ječmene a přes 1 mil. ha řepky (o 143 tis. ha meziročně více).

Největší výzvou je podle ministra Solského export obilí ze země. Zemědělci potřebují vyvážet, protože tak získají peníze na mzdy, setí, platby nájemcům a podobně. Ministr uvedl, že Ukrajina má zásoby minimálně na dva roky, aby uspokojila své vlastní potřeby v oblasti potravin a dalších produktů. Kromě toho má desítky milionů tun zemědělských komodit na export, který je ale momentálně problematický, protože Rusko zablokovalo všechny přístavy. V důsledku toho podle ministra Ukrajina ztrácí 1,5 miliardy dolarů měsíčně. Taras Vysockij, první náměstek ministra, uvedl, že dříve vyváželi až 5 mil. tun zemědělských produktů měsíčně přes přístavy Oděsa a Nikolajev. Ministerstvo konstatuje, že zemědělsko-potravinářské produkty tvoří největší podíl na celkovém vývozu Ukrajiny – asi 41 % ročně. 

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down