Na jarní konferenci společností SAATEN-UNION CZ s. r. o. a Rapool CZ s. r. o., se nehovořilo jen o obilninách a řepce. Zahraniční přednášející se věnovali také meziplodinám. Kromě důkladného popisu jejich vlivu například na minerální dusík v půdě popsali i směsi viterra, určené pro různé účely.
Možnostem, jak s pomocí meziplodin minimalizovat ztráty dusíku například vyplavením, se věnoval Matthias Kuhn (SAATEN-UNION GmbH). Shrnul také, jak maximalizovat jeho příjem či fixaci leguminózami a zvýšit dostupnost následnou plodinou.
Na základě zhruba dvacetiletých pokusů připomněl, že krycí plodina na podzim vždy zachytí více dusíku než když je na poli černý úhor, a uchová ho v horní vrstvě půdy. Po většině hlavních plodin se v dlouhodobém průměru pohyboval obsah minerálního dusíku v profilu do 90 cm na úrovni 60 kg N/ha (zhruba dvě třetiny se nacházely v hloubce do 60 cm). Pokud se vysela meziplodina, klesl na přibližně 25 kg N/ha. Do hloubky pod 60 cm se v tomto případě vyplavilo velmi málo minerálního dusíku. Matthias Kuhn zdůraznil, že hlavní roli hraje objem hmoty meziplodiny, čím je vyšší, tím více dusíku zadrží. Objem biomasy lze ovlivnit správnou volbou komponent meziplodiny, setím za optimálních podmínek a dodávkou živin.
Termín výsevu rozhoduje
Matthias Kuhn zároveň ukázal, že mezi směsmi mohou být významné rozdíly v produkci nadzemní a podzemní biomasy podle zvoleného termínu setí. Například při časném setí 30. 7. poskytla směs SortenGreening k termínu 2. 10. 2024 objem hmoty ve výši celkem 68 t/ha, viterra Mais Struktur 53,5 t/ha; směsi viterra Mais N-plus a Potato přibližně po 42 t/ha. Při setí 8. 8. klesla produkce směsi SortenGreening na 35,8 t/ha, první dvě směsi viterra poskytly zhruba shodnou produkci jako při prvním termínu, varianta Potato klesla na 26,9 t/ha. Jestliže se výsevní termín posunul na 24. 8., produkce všech směsí se silně propadla, pohybovaly se kolem 11 t/ha. Při výsevku 10. 9. to pak bylo zhruba kolem 1 t/ha.
Nabízejí dvě nové směsi
Dvě novinky v sortimentu směsí meziplodin viterra představila Judith Ostendorfová (P. H. Petersen Saatzucht Lundsgaard GmbH). Viterra potato se hodí do osevního postupu s bramborami, ale také s cukrovkou, obilninami a kukuřicí. Největší podíl ve směsi tvoří ředkev olejná (49 %), dále oves hřebílkatý (19 %), vikev (17 %), lupina a len olejný. Další nabízenou směsí je viterra Cukrovka, vhodná do osevního postupu s cukrovkou, obilninami a kukuřicí, která intenzivně prokořeňuje ornici. Obsahuje svazenku (45 %), jetel alexandrijský (15 %), hořčici (14 %), oves hřebílkatý (14 %), vikev (9 %) a hrách (3 %). Díky hořčici má silné antinematodní působení. Seje se do poloviny srpna a spolehlivě vymrzá.
Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.*
Úvodní foto: Judith Ostendorfová a Matthias Kuhn se věnovali směsím meziplodin.