29.06.2023 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Popisy odrůd ozimého žita

Pokusy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského s ozimým žitem probíhají na zkušebních lokalitách Horažďovice, Hradec nad Svitavou, Chrastava, Jaroměřice, Lípa, Pusté Jakartice, Staňkov, Uherský Ostroh a Vysoká.

Pokusy byly založeny ve dvou variantách pěstování: neošetřené a ošetřené. Neošetřená varianta zahrnuje mořidlo (účinné proti plísni sněžné a sněti mazlavé), základní dávku dusíku podle normativu s ohledem na obsah dusíku v půdě, pokusy jsou bez ošetření fungicidem a morforegulátorem. Do ošetřené varianty spadá mořidlo (účinné proti plísni sněžné a sněti mazlavé), základní dávka dusíku podle normativu s ohledem na obsah dusíku v půdě zvýšená o 40 kg/ha při produkčním hnojení, fungicid proti listovým a klasovým chorobám (na začátku metání) a morforegulátor. Celková základní dávka dusíku se v závislosti na předplodině a lokalitě pohybovala v rozmezí 50–120 kg čistých živin na hektar.

Popisy odrůd ozimého žita Gonello, Inspector, KWS Berado, KWS Jethro, KWS Rotor, KWS Tayo, SU Arvid, SU Baresi a SU Performer naleznete v červencovém vydání časopisu Úroda (7/2023) v článku Ing. Milana Nečase z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.*

Úvodní fotografie: Jednou z pokusných lokalit pro zkoušení žita je Hradec nad Svitavou Foto Pavel Švec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down