10.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společnost Agrofinal představila své portfolio

Společnost Agrofinal Group představila v rámci zemědělské výstavy Naše pole v Nabočanech nabídku ozimé řepky a sóji. Jak zdůraznila Ing. Henrietta Dolinská, jednatelka společnosti Agrofinal s. r. o., sortiment skupiny Candor a Agrofinal nalezneme od letošního roku pod jedním systematickým portfoliem Agrofinal Group. Do povědomí českých pěstitelů se tato společnost zapsala odrůdami slunečnice, ve kterých jsou jedničkou na trhu. Navázal na ně sortiment kukuřice, později se přidala i řepka, sója a čirok.

Výběr z nabídky odrůd ozimé řepky se společnost Agrofinal snaží pěstitelům usnadnit dělením nejen na hybridy a linie, ale také speciálky. „Optimalizujeme portfolio tak, abychom veřejnost oslovili něčím novým, jako jsou odrůdy tolerantní vůči nádorovitosti nebo exkluzivní biologická ochrana hlavního hybridu pomocí technologie ES Capello Protect,“ vysvětlila Ing. Dolinská.

Ozimou řepku společnost Agrofinal nabízí pod dvěma obchodními značkami – Agrofinal (šlechtění Euralis) a Candor. Portfolio této olejniny prezentované na zemědělské výstavě Naše pole představil Ing. Jan Karfilát, obchodní zástupce společnosti Agrofinal.

Obchodní značka Agrofinal

Z množení Euralis přiblížil Ing. Karfilát liniovou odrůdu ES Mambo, oblíbenou odrůdu vhodnou do všech oblastí pěstování. „Pokud se pěstuje intenzivně jako hybridy, dokáže s nimi držet výnosovou laťku,“ vyzdvihl řečník. Upozornil dále na top hybridy nabídky ES Imperio a ES Capello. U ES Imperia, který má i českou registraci, vyzdvihl vysokou plasticitu, kdy dokáže napříč lokalitami i ročníky držet výnosovou úroveň. Potvrzují to i poloprovozní pokusy Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (POP SPZO), kde se jeví jako jeden z nejstabilnějších hybridů posledních pěti let. Vlajkovou lodí portfolia je ES Capello, hybrid s mohutným habitem a vysokým výnosovým potenciálem. Na Slovensku se v poloprovozních pokusech SPZO (2020/2021) umístil na druhém místě ve výnosu semen. V sezóně 2021/2022 byl také zařazen do maloparcelních pokusů s odrůdami ze společného evropského katalogu (SEK SPZO), kde opět vynikal nadprůměrnými výnosy, na základě nichž byl v letošní sezóně zařazen do poloprovozních pokusů SPZO v České republice. Tento hybrid je určený zejména pro vysokou intenzitu. Důležitá je také jeho výbava proti fomě s geny RLM 3 a RLM 7 a dále vysoká tolerance vůči viru žloutenky vodnice (TuYV).

Do speciálek obchodní značky Agrofinal patří hybridy ES Decibel CL, vhodný do Clearfield technologie, dále ES Criterio a novinka ES Crateo s odolností vůči nádorovitosti košťálovin. ES Criterio a ES Crateo se velmi dobře ujaly již v Moravskoslezském kraji, ale vhodné jsou podle zástupců společnosti Agrofinal díky celkově dobrému zdravotnímu stavu i pro běžné pěstování. Specialitou je také technologie ES Capello Protect, založená na kombinaci hybridu ES Capello a velmi rané liniové odrůdy ES Alicia, která funguje jako biologická predikce náletu škodlivého hmyzu.

Obchodní značka Candor

K nejranějším v prezentovaném sortimentu ozimé řepky patří hybrid Rythmie, který podle Ing. Karfiláta vyniká mohutným kořenovým systémem, z čehož těží v případě přísušku. Díky této vlastnosti je schopen podávat vysoké výkony i v suchých oblastech jižní Moravy, doplnila Ing. Kristýna Toporová, produktová a marketingová specialistka společnosti Agrofinal. Rythmie má dynamický podzimní a jarní vývoj, velmi dobrý zdravotní stav a mimo jiné také vysoký výnos a obsah oleje.

Dalšími zajímavými hybridy jsou Hamour a Hambre, které vyžadují určitou rajonizaci a na vhodných lokalitách dosahují vysokého výnosu semen i obsahu oleje. Hamour je vhodný pro vysokou intenzitu pěstování, Hambre snese i nižší.

Méně výnosná stanoviště i nižší intenzita jsou podmínky, které dobře zvládá odrůda Butterfly, plastická a zdravá linie nové generace.

Potravinářské i krmivářské využití

Důležitým segmentem společnosti Agrofinal je také sója. Nabízené portfolio podle Ing. Toporové spojuje několik vlastností – vysoké nasazení lusku nad zemí (bezproblémová sklizeň), dobrý zdravotní stav a nepoléhavost. Všechny odrůdy se také řadí do kategorie velmi raných materiálů (000), kde v ranosti vyniká odrůda Obelix.

Z francouzského šlechtění Euralis pocházejí ES Comandor a ES Compositor, obě potravinářské odrůdy (bílý pupek). Velmi dobré zkušenosti mají pěstitelé se sójou společnosti Agrofinal i ve strip-till technologii (na 50 cm). Na farmě Chmel, která se nachází v aridní slánské oblasti, poskytl ES Compositor v této technologii 4,2 t/ha, připomněl Ing. Karfilát. ES Compositor byl také vybrán do pokusů SPZO. Společně s ES Comandorem se tato odrůda účastní i pokusů Ing. Přemysla Štrance, Ph.D., kde se pozitivně projevil vliv přimoření osiva (konvenčními i biologickými produkty) na výnos.

Další prezentované odrůdy jsou podle Ing. Toporové určeny pro krmivářské účely (tmavý pupek) – ES Governor s vysokým obsahem bílkovin, stabilní a plastický Tourmaline i Obelix, který se vyznačuje velkou HTS a vysokým výnosem.

Osivo odrůd Obelix a Tourmaline je standardně inokulované, u všech ostatních odrůd si lze inokulaci doobjednat, doplnila Ing. Toporová.

*

ES Capello zaručuje velmi dobré výsledky s výnosy až 6 t/ha, které potvrdil na lokalitách Hněvčeves a Kujavy (SPZO 2022) Foto Barbora Venclová

Odrůda řepky ES Capello

ES Compositor je výborná potravinářská odrůda s bílým pupkem Foto archiv Agrofinal

Odrůda sóji ES Compositor

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down