17.03.2020 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy konzumních brambor klesají

Situaci v pěstování brambor v České republice přiblížil na semináři v Brně Ing. Josef Králíček, předseda Českého bramborářského svazu. Plochy konzumních brambor spíše klesají, což je v rozporu se strategií ministerstva přijatou do roku 2030, kdy se počítá s plnou soběstačností produkce brambor v České republice.

„U brambor na produkci škrobu je situace stabilní,“ informoval Ing. Králíček s tím, že na Slovensku razantně klesly plochy a výsadby. Česká republika není dlouhodobě soběstačná ve výrobě konzumních brambor, spotřeba kolísá zhruba na úrovni 70 % podle ročníku. Za rok 2019 dovoz brambor přesáhne 200 tisíc tun. Největšími dovozci jsou Německo, Francie a Nizozemsko, které patří v rámci EU mezi pět zemí, kde se plochy brambor navyšují.

Odrůdové skladbě brambor se věnoval Ing. Václav Čermák z ÚKZÚZ. Zmínil Společný katalog odrůd druhů zemědělských rostlin, ve kterém je uvedeno přibližně 1630 odrůd bramboru, z toho 116 odrůd je registrovaných v ČR.

Program kvality QCZ pro brambory

Jakost Q CZ pro konzumní brambory přiblížil přítomným Dr. Ing. Zdeněk Chromý z ÚKZÚZ. Tuto činnost nově kontroluje ÚKZÚZ. Jde o systém prioritně zaměřený na dohledatelnost certifikovaného produktu od vzniku až po uvedení na trh. „Certifikované produkty budou poskytovat spotřebitelům záruku vysoké kvality a potravinové bezpečnosti. Konzumní brambory budou certifikovány ve třech kategoriích produktů a držitel certifikátu získá možnost používat příslušné ochranné známky Ministerstva zemědělství a nárok na dotaci,“ vysvětlil Dr. Chromý.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down