26.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy brambor v Německu opět poklesly

Podobně jako v minulém roce měli němečtí pěstitelé bramborů potíže s počasím. Výše sklizně se tedy bude výrazně lišit podle oblasti, celkově bude podle dosavadních informací nižší než loni.

Informovalo o tom německé ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě. Podle dosavadních výnosů se odhaduje celková letošní sklizeň ve výši 10,2 mil. t, což je oproti minulému roku pokles o 1,9 %, oproti víceletému průměru je to pokles o 5 %. Konečný výsledek se může lišit, upozorňuje ministerstvo. Pěstební plocha byla letos s 235 500 ha rekordně nízká, oproti loňsku o 0,5 %, v porovnání s víceletým průměrem (2010–2015) o 4,3 %. Ministerstvo dodává, že poprávka po výrobcích z brambor stále roste, takže by se pěstební plocha mohla stabilizovat na současné hodnotě. Mezi nejvýznamnější pěstební oblasti patří Dolní Sasko s podílem 43 %, Bavorsko s 17 % a Severní Porýní-Vestfálsko s 12 %.
Ministerstvo v tiskové zprávě shrnuje letošní počasí během vegetační doby. Uvádí, že nízké teploty na jejím začátku zpozdily vzcházení brambor, regionálně silné srážky koncem května pak vedly až k totálnímu zničení porostů, často ale ovlivnění růstu. Následně vlhké a teplé počasí podpořilo výskyt plísně bramboru ve fází zakládání výnosu. Druhá polovina vegetační periody pak byla naopak charakteristická nedostatkem srážek, což postihlo výnosy především pozdnějších odrůd.
Průměrný výnos se odhaduje ve výši 43,2 t/ha, což je o 1,4 % méně než v minulém roce a o 0,8 % méně, než je dlouholetý průměr. Nejvyšší výnosy 47,2 t/ha hlásí Dolní Sasko (loni 48,1 t/ha). Výrazně lepší je situace v Bavorsku, kde je průměrný výnos 45,5 t/ha (oproti 35,4 t/ha v minulém suchém roce).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down