28.08.2023 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy cukrovky s širokou tolerancí

Odrůdy cukrové řepy a ozimé řepky prezentovala na výstavě Naše pole společnost KWS OSIVA s. r. o. V sortimentu cukrové řepy Conviso Smart připravují novinky s tolerancí vůči cerkosporióze a současně nematodům. Také u ozimé řepky se zaměřují na geneticky založený kvalitní zdravotní stav.

Návštěvníci si mohli prohlédnout základní nabídku v systému Conviso Smart, tedy odrůd s herbicidní tolerancí, kterou popsal jednatel společnosti Jaromír Chochola. Představil čtyři základní odrůdy: Smart Briga KWS, Smart Sanya KWS, Smart Mirea KWS a Smart Perla KWS. První dvě jsou tolerantní vůči nematodům, druhá dvojice má pak zvýšenou odolnost vůči cerkosporióze, uvádí společnost. Jaromír Chochola prozradil, že mají, zatím v registračních zkouškách v České republice i v dalších zemích, další dvě Smart odrůdy. Disponují nejen zvýšenou tolerancí vůči cerkosporióze (firma ji značí CR+), ale navíc jsou tolerantní vůči nematodům.

Zaměřují se na odolnost hybridů

O odrůdách ozimé řepky hovořila Ing. Renata Šmídová. Uvedla, že hybrid Umberto KWS je nejpěstovanější ze sortimentu společnosti KWS. Má geny Rlm7 a Rlm3, které zvyšují odolnost vůči fomě, zvýšenou toleranci vůči verticilliu a S-POD funkci proti praskání šešulí.
Z nových genetických zdrojů je vyšlechtěn hybrid Feliciano KWS. Je středně raný, má gen RlmS odolnosti vůči fomě, vynikající toleranci vůči virové žloutence vodnice (TuYV) a dobrou toleranci vůči verticilliu, shrnula Ing. Šmídová a doporučila ho do humózních půd. Disponuje také dobrou zimovzdornost a má vysoký obsah oleje.
Hodysse je středně raný hybrid z nového šlechtění a vyznačuje se především vysokým obsahem dusíkatých látek v semenech, která jsou proto zvláště vhodná pro výrobu pokrutin. Má výborný zdravotní stav a vynikajíc toleranci vůči TuYV. Středně raný KWS Sanchos poskytuje vysoký výnos a má vysoký obsah oleje. Disponuje genem rlm7, S-POD funkcí, zvýšenou odolností vůči verticilliu a vynikající toleranci vůči TuYV. Středně raná odrůda Hostine vyniká mimořádně dobrým zdravotním stavem, disponuje genem rlm7, tolerancí vůči TuYV a S-POD funkcí. Jedná se o velmi stabilní hybrid s vysokým obsahem oleje.
Novinka Hanneli má S-POD funkci, gen Rlm7 a toleranci vůči TuYV, start na jaře je rychlý. V sortimentu nových materiálů je dále KWS Mikados, má gen RlmS, S-POD funkci a středně rychlý růst na jaře i na podzim. Další novinka KWS Tonos také nese gen RlmS a S-POD funkci. Kvetení nastupuje později a trvá dlouho.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down