08.02.2017 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdová citlivost na metribuzin

Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod již od roku 2002 testuje v polních podmínkách odrůdovou citlivost brambor, která souvisí s postemergentní aplikací herbicidů na bázi účinné látky metribuzin.

„V rámci našich pokusů je poškození hodnoceno tři dny, sedm a čtrnáct dní po aplikaci. Používána je devítibodová stupnice, kde hodnota 1 znamená rostlinu bez příznaků poškození a 9 nejvyšší míru poškození (rostlina odumřela). Bezpečné je použití metribuzinu při hodnocení odrůdy do hodnoty 3, kdy dochází pouze ke slabšímu žloutnutí listů. U hodnot nad 3,5 již dochází k silnějšímu žloutnutí listů a při vyšších hodnotách dále k nekrózám. Nad tuto hodnotu již použití metribuzinu pro postemergentní aplikaci nelze doporučit, vysvětluje Ing. Pavel Kasal, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského ve svém článku zveřejněném v časopise Úroda.

Protože jde o odrůdovou záležitost, v praxi je nutné při volbě postemergentního herbicidu brát ohled na pěstovanou odrůdou. Podle výsledků Ing. Kasala je většina u nás pěstovaných odrůd slabě citlivá. K silně citlivým patří například odrůdy Exellency, Dominátor, Keřkovské rohlíčky, Radana, Salome a jiné. Podstatné jsou však i povětrnostní podmínky, za kterých je aplikace prováděna.*

 

Více informací přináší únorové vydání časopisu Úroda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down