Probíhající změny klimatu spojené s většími výkyvy počasí, nárůstem teplot, častějšími přísušky střídajícími se s intenzivními srážkami si vyžádají změny v dosud používaných postupech při pěstování polních plodin. Brambory a další okopaniny patří mezi rizikové plodiny z hlediska ztrát půdy vodní erozí při pěstování na svažitých pozemcích.
Novelou proti ztrátám půdy vodní erozí
Většina půd, kde se pěstují brambory, je ohrožena vodní erozí. Ztráta i malého množství půdy představuje značnou, těžko nahraditelnou, škodu a snížení půdní úrodnosti, která bude hrát při změnách klimatu rozhodující roli. Bez lepšího zadržení vody, uhlíku a živin v půdě a hospodaření s nimi bude pěstování polních plodin více rizikové a trvale neudržitelné. Proto jsou v posledních letech do praxe zaváděna, mezi zemědělci málo populární, opatření pro efektivnější ochranu půdy před degradací a erozí vyplývající mj. z novely nařízení vlády č. 73/2023 Sb., o stanovení pravidel podmíněnosti plateb zemědělcům (změna nařízení ze dne 6. března 2024 pod č. 64/2024).
Lepší zadržení vody v hrůbcích a omezení eroze
Při pěstování brambor v běžných hrůbcích dochází, zejména při intenzivnějších srážkách, ke stékání vody z vrcholu i boků hrůbků do brázd a následně do níže položených míst. Proto nemůže být obecně doporučovaným opatřením ani sázení brambor po vrstevnici, protože brázdy nejsou většinou v rovině a voda ze srážek stéká do níže položených míst (údolnic), kde může dojít k protržení hrůbků a větším následným ztrátám půdy než při sázení po spádnici. Přitom větší riziko vzniká u technologie s odkameněním, kde do brázd stéká více vody, v hrůbcích je nakypřená půda bez kamenů a snadněji dochází k jejich protržení. Kameny jsou ukládány do kolejových brázd často společně s hroudami a po přejezdu těžké techniky se vytváří kompaktní vrstva s omezenou propustností pro vodu ze srážek.
V posledních letech v rámci projektů NAZV a TAČR vyvinuli a ověřili odborníci z VÚRV a dalších institucí inovační půdoochranné postupy, které spočívají zejména v úpravě tvaru hrůbků a brázd při sázení brambor nebo při kypření povrchu hrůbků a obnově důlků v nekolejové brázdě při vzcházení porostu. Nové postupy byly realizovány pomocí strojů vyvinutých ve spolupráci s českým výrobcem zemědělské techniky, společností P & L, spol. s r. o. Z hlediska omezení ztrát půdy byla na základě našich víceletých výsledků nejúčinnější nová technologie s důlkováním hrůbků a nekolejové brázdy při sázení nebo kypření v kombinaci s osetím kolejové brázdy pomocnou protierozní plodinou.
Více informací k tomuto tématu přináší listopadové vydání časopisu Úroda (11/2024) v článku Ing. Heleny Kusé, Ph.D., (VÚRV) a dalšího kolektivu autorů.*
Úvodní fotografie: Kypření hrůbků při vzcházení brambor s obnovou důlků v brázdě, přihnojením a setím pšenice do kolejové brázdy.