25.08.2021 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Objektivní srovnání výkonu kukuřice

Ing. Radko Loučka, CSc., z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., a kolektiv autorů se v aktuálním tématu týdne zveřejněném v týdeníku Zemědělec věnují objektivnímu srovnávání výkonu kukuřičných hybridů. Vycházejí z poznatků profesora Joa Lauera, získaných řešením dlouhodobého programu hodnocení kukuřice ve spolupráci University of Wisconsin-Extension, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural and Life Sciences a Wisconsin Crop Improvement Association.

Profesor Joe Lauer patří k největším uznávaným odborníkům na kukuřici. Kromě toho, že učí na univerzitě, zabývá se také poradenstvím, které mu podle jeho slov zabírá 75 % jeho pracovního úvazku. Již mnoho let se podílí na tvorbě webových stránek http://corn.agronomy.wisc.edu, kde jsou na jednom místě k dispozici základní i aktuální informace o pěstování, sklizni, konzervaci i využití kukuřice. Velmi podrobně je na těchto stránkách sledován vliv počasí, informují autoři článku. Dodávají, že je jedním ze spoluautorů programu MILK 2006, podle kterého se kukuřice hodnotí z hlediska potenciální produkce mléka na hektar a na tunu sušiny. Jeho heslo je: „Kdo chce být dobrým chovatelem skotu, musí být i dobrým agronomem“.

Kukuřice obsahuje dvě velmi odlišné části, jejichž zastoupení v krmivu výrazně ovlivňuje jeho kvalitu. Na výkonnost hybridů má navíc velký vliv mnoho faktorů. Joe proto zastává názor, že je nemožné se správně rozhodovat bez potřebných podkladů. To platí nejen pro daný rok sklizně, ale i pro ty další – výsledky v daném roce jsou totiž podkladem pro rozhodování v letech následujících.

Aby bylo možné hybridy hodnotit, a hlavně predikovat jejich výnos a výživnou hodnotu, je třeba dělat každoročně rozsáhlé srovnávací pokusy, zaměřené na zachycení variability samotné plodiny, ale i variability přírodních a klimatických podmínek. Z důvodu kolísání těchto podmínek totiž dochází i ke kolísání výnosu a dalších charakteristik. Statistická analýza umožňuje určit, zda je rozdíl skutečný, nebo zda k němu mohlo dojít náhodou. K výběru nejlepších výkonných hybridů je tak nutné použít výsledky zkoušek, podložené statistickou analýzou. Nejspolehlivějším způsobem, jak si vybrat hybridy s největší šancí dosáhnout v příštím roce nejlepšího výkonu na farmě, je zvážit jejich výkon v předchozích letech z několika lokalit a klimatických podmínek s přihlédnutím k typu hybridu. Každý typ hybridu má totiž své specifické požadavky nejen na půdu a pěstování, ale i na sklizeň podle typu dozrávání zrna a celé rostliny (flint, dent, stay-green …).*

Více informací přináší článek zveřejněný v tématu týdne týdeníku Zemědělec (34/2021).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down