21.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový gen rezistence proti plísni bramboru

Mezinárodní tým vědců dosáhl důležitého pokroku v probíhajících evolučních závodech ve zbrojení s plísní bramboru (Phytophthora infestans), známou a obávanou chorobou brambor. V rámci řešení této výzvy nalezli vědci z evropských institucí nový gen, který poskytuje bramborám odolnost proti všem – dosud známým 19 – rasám Phytophthora infestans. Nový gen rezistence byl objeven v rostlině Solanum americanum a označen jako Rpi-amr1. Informace byla zveřejněna ve vědeckém časopise Nature Plants a ve své aktualitě o ní informoval spolek pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.

Jak tato aktualita vysvětluje, geny rezistence poskytují ochranu tím, že umožňují rostlině vnímat vstup patogenních mikroorganismů a po jejich zjištění aktivovat vlastní obranu proti nim. Jednotlivé geny rezistence však často působí proti omezenému spektru ras patogenů a lze je překonat novými variantami patogenu. Stálým úkolem je tak nacházet nové geny rezistence, které poskytují ochranu proti nejširší možné škále patogenů a jejich rasám, což ale vyžaduje určitý čas.

V rámci výzkumu vědci pozorovali rozmanitost genů rezistence v široké škále divokých rostlin rodu Solanum souvisejících s bramborami. Zjistili, že Solanum americanum, předek rozšířené divoké rostliny Solanum nigrum (lilek černý), je vynikajícím zdrojem nových genů rezistence proti plísni bramboru. Ve své studii uvádějí právě gen rezistence Rpi-amr1 a jeho mnoho dalších variant. Navzdory variabilitě v sekvenci genu až o 10 % umožňuje každá varianta Rpi-amr1 rostlině nalézt stejné efektorové proteiny plísně bramboru, čímž proti ní poskytuje ochranu, uvádí zpráva.

Kmeny plísně bramborové nesou dva příbuzné efektorové proteiny, které jsou rozpoznávány většinou variant Rpi-amr1. To je důležité, protože patogeny překonávají rezistenci ztrátou, evolucí nebo podstatnou úpravou svých efektorových proteinů. Šance na ztrátu nebo modifikaci několika efektorových proteinů současně je nižší. Podle zjištění vědců dodává Rpi-amr1 odolnost proti všem 19 testovaným kmenům plísně bramboru. V odrůdě brambor Maris Piper je gen rezistence Rpi-amr1 kombinován s dalšími dvěma geny rezistence, Rpi-amr3 a Rpi-vnt1. Výsledné bramborové linie jsou imunní vůči velmi širokému spektru plísňových ras, informuje spolek.

Výše uvedený objev nového rezistentního genu je výsledkem spolupráce několika evropských vědecko-výzkumných institucí, kterými mimo jiné byly: The Sainsbury Laboratory v Norwichi (UK)Wageningen University & Research (WUR), Technická univerzita v Mnichově, univerzity ve východní Anglii, Leedsu a Hullu a John Innes Centre.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down