23.04.2024 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové technologie při pěstování brambor

Při pěstování brambor zejména na svažitých pozemcích může docházet ke znečištění vod v důsledku vodní eroze, vyplavování a smyvu živin (nejvíce nitrátů) z aplikovaných hnojiv. Ve spolupráci s českým výrobcem zemědělské techniky společností P & L, s. r. o., vyvinuli a ověřili odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně nové stroje a půdoochranné postupy, které zvyšují zadržení vody ze srážek v půdě, omezují její ztráty erozí a zvyšují efektivnost hnojení při pěstování brambor.

Snížení ztrát půdy

Úpravou tvaru hrůbků a brázd, jejich kultivací a aplikací hnojiv do kořenové zóny došlo ve srovnání s konvenčními postupy ke snížení ztrát půdy po intenzivních srážkách v průměru o 67 % a zvýšení využití dusíku z hnojiv rostlinami z 58 % na 73 %.

Nová metodika

Více informací k této problematice přináší týdeník Zemědělec (17/2024), podrobnější informace lze získat v metodice „Půdoochranné postupy při pěstování brambor na svažitých pozemcích“ autorského kolektivu H. Kusá, P. Kasal, P. Růžek, J. Vopravil a J. Záruba, kterou vydal Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., v roce 2023. V elektronické verzi je metodika dostupná na webových stránkách VÚRV, v. v. i., či portálu Agronavigátor (Půdoochranné postupy při pěstování brambor na svažitých pozemcích.pdf (agronavigator.cz), v tištěné podobě u Ing. Heleny Kusé, Ph.D., (kusa@vurv.cz). Tato publikace i uvedená metodika jsou výsledkem řešení projektu č. QK1910382 programu ZEMĚ s finanční podporou MZe ČR.

Článek pro týdeník Zemědělec zpracovali Ing. Pavel Růžek, CSc., Ing. Helena Kusá, Ph.D., Ing. Radek Vavera, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.*

Úvodní fotografie: Sázení brambor s důlkováním a přísevem pomocné plodiny do kolejové brázdy Foto archiv VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down