05.07.2024 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově registrované odrůdy ozimého žita pro rok 2024

V roce 2024 byly na základě výsledků sklizňových ročníků 2021–2023 registrovány tři nové odrůdy ozimého žita. Jedná se odrůdy KWS Gilmor, SU Glacia a SU Perspectiv. Všechny odrůdy ve sledovaném období prokázaly vysokou výnosovou úroveň především v neošetřené variantě pěstování se sníženou dávkou dusíkatého hnojení a bez použití morforegulátoru a fungicidního ošetření.

KWS Gilmor

KWS Gilmor je středně raná hybridní odrůda.

Rostliny jsou středně vysoké, středně odolné až odolné proti poléhání. Zrno je středně velké.

Odolná je proti napadení padlím žita na listu, středně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí žita, středně odolná proti napadení hnědou rzivostí žita.

Výnos zrna je v rámci sortimentu hybridních odrůd v neošetřené i ošetřené variantě pěstování velmi vysoký.

Odrůda je vhodná pro pekařské využití. Objemová hmotnost je středně vysoká, obsah dusíkatých látek středně vysoký, podíl předního zrna vysoký, hodnota čísla poklesu středně vysoká až vysoká, amylografické maximum středně vysoké, teplota mazovatění středně vysoká.

Užitná hodnota je dána kombinací pekařské jakosti, velmi vysokého výnosu zrna v neošetřené i ošetřené variantě pěstování v rámci sortimentu hybridních odrůd a odolnosti proti napadení padlím žita na listu, a proto je odrůda ve srovnání s registrovanými odrůdami ozimého žita zřejmým přínosem.

Předběžné označení odrůdy: KWS-H209

Původ odrůdy: (Lo1066-P x Lo1095-N) x LSR168

Udržovatel: KWS LOCHOW GMBH, Německo

Zástupce v ČR: SOUFFLET AGRO a. s.

SU Glacia

SU Glacia je středně raná hybridní odrůda.

Rostliny jsou středně vysoké, středně odolné proti poléhání. Zrno je středně velké.

Středně odolná až odolná je proti napadení padlím žita na listu, méně odolná až středně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí žita, středně odolná proti napadení hnědou rzivostí žita.

Výnos zrna je v rámci sortimentu hybridních odrůd v neošetřené variantě pěstování velmi vysoký, v ošetřené variantě pěstování vysoký.

Odrůda je vhodná pro pekařské využití. Objemová hmotnost je středně vysoká, obsah dusíkatých látek středně vysoký, podíl předního zrna vysoký, hodnota čísla poklesu středně vysoká, amylografické maximum středně vysoké, teplota mazovatění středně vysoká.

Užitná hodnota je dána kombinací pekařské jakosti, velmi vysokého výnosu zrna v neošetřené variantě pěstování a vysokého výnosu zrna v ošetřené variantě pěstování v rámci sortimentu hybridních odrůd, a proto je odrůda ve srovnání s registrovanými odrůdami ozimého žita zřejmým přínosem.

Předběžné označení odrůdy: HYH 327

Původ odrůdy: (L2297-P x L2251-N) x HYR047

Udržovatel: Hybro Saatzucht GmbH & Co. KG, Německo

Zástupce v ČR: SAATEN-UNION CZ s. r. o.

SU Perspectiv

SU Perspectiv je středně raná hybridní odrůda.

Rostliny jsou středně vysoké, středně odolné proti poléhání. Zrno je středně velké.

Odolná je proti napadení padlím žita na listu, středně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí žita, středně odolná proti napadení hnědou rzivostí žita.

Výnos zrna v rámci sortimentu hybridních odrůd v neošetřené variantě pěstování je velmi vysoký, v ošetřené variantě pěstování vysoký.

Odrůda je vhodná pro pekařské využití. Objemová hmotnost je středně vysoká, obsah dusíkatých látek středně vysoký, podíl předního zrna vysoký až velmi vysoký, hodnota čísla poklesu středně vysoká, amylografické maximum středně vysoké, teplota mazovatění středně vysoká.

Užitná hodnota je dána kombinací pekařské jakosti, velmi vysokého výnosu zrna v neošetřené variantě pěstování, vysokého výnosu zrna v ošetřené variantě pěstování v rámci sortimentu hybridních odrůd a odolnosti proti napadení padlím žita na listu, a proto je odrůda ve srovnání s registrovanými odrůdami ozimého žita zřejmým přínosem.

Předběžné označení odrůdy: HYH 312

Původ odrůdy: (L2297-P x L2289-N) x HYR041

Udržovatel: Hybro Saatzucht GmbH & Co. KG, Německo

Zástupce v ČR: SAATEN-UNION CZ s. r. o.

Informace pro červencové vydání časopisu Úroda (7/2024) připravil Ing. Milan Nečas z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down