31.01.2024 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová metodika pro hodnocení přijatelných živin v půdě

V návaznosti na nově získané poznatky o obsahu přijatelných živin v půdě včetně stále častěji používaných bezorebných pěstitelských technologií souvisejících se změnou klimatu zpracovali odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., metodiku „Použití diagnostických metod pro hodnocení přijatelných živin v půdě“ (G. Mühlbachová a kol.).

Potřeba přehodnocení

V poslední době se podle autorů metodiky ukazuje potřeba přehodnocení obsahu živin v půdě a zpracování upravených kritérií u metody Mehlich 3 používané Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) k hodnocení přijatelných živin v půdě (AZZP). Současně vznikla potřeba navrhnout kritéria hodnocení také pro metodu KVK-UF, která na rozdíl od metody Mehlich 3 stanoví výměnné podíly živin představující jejich dostupnější zásobu pro rostliny než u metody Mehlich 3.

Metodika reaguje na nové potřeby zemědělské výroby v oblasti výživy rostlin včetně precizního zemědělství. Navrhuje novou interpretaci jednotlivých kategorií zásoby živin v půdě podle stávajících kritérií daných vyhláškou č. 275/1998 Sb. a úpravu stávajících kategorií pro výživu rostlin živinami. Současně jsou navržena nová kritéria pro metodu KVK-UF, která dosud chybí. Metodika zohledňuje i vliv různých způsobů zpracování půdy na výživu rostlin a rizika spojená s rozdílnou úrovní obsahu živin v půdě, kdy může docházet k větší kumulaci živin na povrchu půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down