19.10.2023 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabízí prověřené hybridy kukuřice

Společnost Lidea vznikla propojením Euralis Semences a Caussade Semences Group. Jak upozornila Ing. Zoja Fialová, z poradenského týmu Lidea Czechia, s. r. o., na tuzemském trhu působí již druhým rokem jako jedna z předních evropských šlechtitelských společností. Pro výstavu Den Zemědělce v Kámeni si připravili osm hybridů, mezi nimi i několik novinek z velmi raného sortimentu. Hybridy kukuřice společnost Lidea testuje v rámci vlastní rozsáhlé testovací sítě v řadě evropských zemí, velmi aktivní je také ohledně registrací hybridů v České republice.

Představení novinek

Jednou z novinek je ES Blackjack (FAO 220 Z/220 S), který nabízí dvojí využití – na zrno i siláž bohatou na škrob a energii. Disponuje meziročníkovou výnosovou stabilitou, nejlépe zužitkuje intenzivní stanoviště.

Zajímavou novinkou je i ES Submarine (FAO 230 Z), který v registračních zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ 2020–2021) vynikal výnosem zrna při nízké vlhkosti zrna (typ zrna zub velmi dobře uvolňuje vodu). Jeho předností je i vysoká odolnost vůči fuzariózám palic.

Hybridem v podobné ranosti je Fieldplayer (FAO 240 S), na rozdíl od ES Submarine určený pro produkci siláže. „Poskytuje vysoce kvalitní, stravitelnou, škrobem nabitou siláž,“ uvedla Ing. Fialová. Po dvou letech registračních zkoušek (ÚKZÚZ 2020–2021) byl druhým nejvýnosnějším testovaným hybridem ve své ranostní kategorii, informovala dále s tím, že patří k vzrůstnějším dobře olistěným hybridům: v sortimentu společnosti Lidea se tak řadí za ES Skytower a Stromboli CS.

Kukuřice, kterou nelze přehlédnout

V letech 2019 až 2020 procházel registračními pokusy ÚKZÚZ hybrid ze středně raného silážního sortimentu ES Skytower (FAO 270 S), který dosáhl průměrného výnosu zelené hmoty 74,11 t/ha (109,8 % na kontrolní odrůdy). Jde o hybrid, jež nelze přehlédnout, což dokázal i v Kameni, kde nad ostatní výrazně přečníval. Podle Ing. Fialové může přesahovat ostatní hybridy o půl až jeden metr. Do oblasti Vysočiny jej lze zařadit zhruba do 500 m n. m.

Více informací se dočtete v týdeníku Zemědělec.*

Úvodní fotografie: Vzrůstný silážní hybrid Fieldplayer patří mezi novinky sortimentu Foto Barbora Venclová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down