20.09.2022 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabízejí stabilní a výkonné odrůdy

Nabídku obilnin s důrazem na odrůdy pšenice představila na výstavě Naše pole společnost SAATEN-UNION CZ s. r. o. Mezi novinky patří SU Tarroca a Pallas, v obou případech se jedná o odrůdy, které poskytují vysoký výnos.

Jak uvedl zástupce firmy Zdeněk Kadlec, DiS., pro letošní zásev mají mezi pšenicemi tři vlajkové lodi, jedná se o odrůdy Askaban (pekařská jakost A), Johnson (C) a SU Tarroca (B). „Snažíme se v každé kategorii najít stabilní, plastickou a výkonnou odrůdu,“ komentoval výběr Z. Kadlec.

Klíčová trojice

Askaban je podle něj odrůda, která má mimořádnou potravinářskou jakost (E/A); vyzdvihl objemovou hmotnost, dusíkaté látky a stabilní pádové číslo. Zajímavostí u této pšenice je, že patří k odrůdám s jednou s nejvyšších HTZ. Odrůdy, které mají velké zrno se většinou potýkají s nízkou objemovou hmotností, což pro Askaban neplatí. Z. Kadlec dále poukázal na vysokou efektivitu využití dusíkatého hnojení. Odrůda dokáže i při základní úrovni hnojení dosáhnout vysoké potravinářské jakosti i obsahu N-látek, které často přesahují 14 %. Disponuje vyváženým zdravotním stavem a vysokou mrazuvzdorností.

Johnson je nejprodávanější krmná pšenice z nabídky společnosti. Je zajímavý tím, že dokáže tolerovat sucho a kompenzovat i horší půdy. Disponuje vysokou výnosovou úrovní. Má všestranné využití, výbornou krmnou hodnotu, lze ho využít i na keksy a je poptáván i na zrno pro výrobu sladu. Odrůda je nižší, má vyrovnaný zdravotní stav a a je pěstitelky nenáročná, shrnul přednosti zástupce firmy.

Novinka SU Tarroca byla v ČR registrována v minulém roce jako nejvýkonější odrůda prakticky ve všech zemědělských výrobních oblastech. Je to mimořádná pšenice, zdůraznil Z. Kadlec. Má velké zrno a vysokou HTZ. Pádové číslo, obsah N-látek a objemová hmotnost jsou na úrovni pšenice s potravinářskou kvalitou A. Hraničním parametrem byl Zelenyho test. „Kdo chce pšenici pěstovat intenzivně a chce získat merkatnil v potravinářské jakosti s vysokým výnosem, pro toho je SU Tarroca zajímavý partner,“ shrnul Z. Kadlec.

Širší nabídka

Portfolio doplňují další pšenice, každá z nich svůj význam, připomněl Z. Kadlec. V kvalitě E se jedná o Genius a Expo, které zvládají pozdní setí po kukuřici. Pirueta (A) vyniká raností a lze ji využít i na bonitně horších půdách, má vyrovnaný zdravoní stav a poskytuje dobrou potravinářskou jakost včetně stabilního pádového čísla. Centurion (A) je raná osinatá pšenice, společnosti ji nabízí také jako alternativu pro ekologické zemědělství díky dobrému zdravotnímu stavu. Pallas (A) patří mezi novošlechtění, v letošní roce získala registraci V ČR. Očekávají od ní zajímavé výsledky, po rodičích získala vysoký výnos, pěkný zdravotní stav a kvalitu.*

Askaban vyniká potravinářskou jakostí Foto David Bouma
Novinka SU Tarroca poskytuje vysoký výnos Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down