10.05.2024 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabízejí odrůdy s barevným zrnem

Odrůdy ozimé pšenice s netradiční barvou zrna ukázala ve své expozici firma Agrotest fyto s. r. o. Ta je dceřinou společností Zemědělského výzkumného ústavu Kroměříž, s. r. o. Kromě šlechtění nových odrůd se firma věnuje také laboratorním analýzám nebo poradenství.

Jak uvedla zástupkyně společnosti Ing. Marta Zavřelová, Ph.D., v sortimentu mají pšenici s černým (AF Zora), modrým (AF Oxana) a červeným zrnem (AF Jumiko). Nabízejí také jarní ječmen AF Cesar pro lidskou výživu, který se vyznačuje vysokým obsahem beta-glukanů ( neškrobových polysacharidů, klasifikovaných jako rozpustná vláknina). Ty jsou příznivé pro zažívací trakt, snižují hladinu cholesterolu a podobně. Odrůda má bezpluché zrno, což usnadňuje zpracování.
Společnost vydává vlastní časopis a provozuje akreditovanou laboratoř, která je součástí oddělení kvality zrna, zájemcům nabízejí rozbory obilovin nebo půdy, uvedla Ing. Zavřelová. Pracovníci ústavu provádějí monitoring, navštěvují zemědělce a prohlížejí jejich pole, stanovují výskyt chorob a škůdců a vytvářejí doporučení pro ochranu. V expozici si návštěvníci mohli prohlédnout ukázku variability barev zrna jarního ječmene, která sahá od bílé až po černou.

Trojice barevných pšenic

Ze informací, které společnost k odrůdám poskytuje, vyplývá, že odrůda AF Zora (pekařská kvalita B) je středně raná a má velké zrno. AF Oxana (B) je pekařská středně pozdní odrůda s modrou barvou aleuronu zrna. Je středně pozdní se střední délkou stébla. AF Jumiko (B) je středně raná odrůda. Purpurové zabarvení se nachází v nejsvrchnější vrstvě obilky perikarpu a je způsobeno anthokyany. Odrůda je využitelná pro specifické potravinářské a krmné účely.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down