17.03.2025 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídli nové možnosti ochrany rostlin

Výnosy pěstovaných plodin ovlivňuje celá řada faktorů, ke kterým patří především počasí a uplatněná agrotechnika. Klima se mění, ale promyšlenými pěstitelskými technologiemi lze dopady povětrnostních podmínek zmírnit.

Různé možnosti navyšování výnosů nejen pšenice nastínilo sympozium společnosti Corteva Agriscience Czech s. r. o., s názvem Inovace v pěstebních technologiích obilnin. Jeden ze seminářů se konal v aule České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) za vysoké účasti zemědělské veřejnosti. Píše o tom Ing. Hana Honsová, Ph.D., v Úrodě č. 3/2025.

Loni nejteplejší rok

První přednášku zaměřenou na klimatickou změnu přednesl prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně. Uvedl, že v důsledku globálního oteplování byly roky 2023 a 2024 nejteplejší v historii. V České republice dosáhla průměrná roční teplota v roce 2023 9,7 °C a v roce 2024 dokonce 10,3 °C. Oteplují se všechny měsíce, nejvíce zimní a letní. V ČR od šedesátých let minulého století stoupla průměrná roční teplota o 2,4 °C. Srážkové úhrny přitom zůstávají zhruba stejné. Kvůli vyššímu výparu naše území vysychá.
Na zvyšování teploty na Zemi nemá vliv Slunce. Za oteplováním mimo jiné stojí nárůst koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Od roku 1780 stouplo množství oxidu uhličitého o polovinu, metanu o 160 % a oxidu dusného o 30 %. Emise skleníkových plynů se budou i nadále zvyšovat, přičemž vědci vyvinuli několik scénářů. Podle nejmírnějšího se roční světová teplota v roce 2030 zvýší o 1,2 °C, v roce 2050 o 2,3 °C a v roce 2090 o 3,1 °C.
Vyšší teploty urychlují začátek vegetace. Každý rok ale přicházejí jarní mrazíky, které rostliny ve vyšší vývojové fázi více poškozují, jako se to stalo v loňském roce. Mrazy měly negativní dopad na výnosy pšenice, řepky i dalších plodin, píše Ing. Honsová.

Herbicidní ošetření obilnin

Počasí pěstitelé ovlivnit nemohou, ale pěstitelskou technologii ano. Mezi nejdůležitější polní práce patří odplevelení pozemku. Plevele, které konkurují kulturním plodinám, je třeba začít hubit už po sklizni předplodiny. Podzimní herbicidní ošetření představuje základ úspěšného pěstování ozimých obilnin včetně pšenice. Pěstitelům ale stále ubývají tradiční přípravky na ochranu rostlin, což se týká i herbicidů, uvádí Ing. Honsová.*

Úvodní snímek: Jen zdravé a nezaplevelené porosty poskytnou vysoké výnosy Foto Hana Honsová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down